Léčba deprese v těhotenství
Speciální vydání periodika Birth Defects Research se věnuje tématu léčby deprese v těhotenství. Přináší příspěvky ze sympozia nazvaného „Depression and Its Treatment During Pregnancy“, které se konalo na výročním zasedání Teratologické společnosti v americkém Texasu v roce 2016.
Depresí trpí až 12 % těhotných žen
Závažná depresivní porucha se vyskytuje ve všech věkových skupinách a týká se i gravidních žen. Prevalence deprese v těhotenství se pohybuje od 7,4 do 12,8 % a představuje riziko například kvůli předčasnému porodu. K nejčastěji užívaným antidepresivům patří selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), které v těhotenství užívá až 5 % žen. Přerušení léčby během gravidity má dopady na fyzické i psychické zdraví a zvyšuje míru výskytu relapsů. Neléčená deprese může mít řadu závažných důsledků jak pro ženu, tak pro její dítě.
Řádná diagnostika i znalost farmakokinetiky jsou nutností
Jednotlivé příspěvky na sympoziu byly věnovány přístupu k léčbě deprese v těhotenství, důsledkům neléčené deprese, vlivu léčby na incidenci vrozených vývojových vad a neurobehaviorální vývoj dítěte či výskytu těhotenských komplikací. K dalším tématům patřil vliv serotoninu na raný vývoj mozku a jeho změny způsobené antidepresivy.
Americké psychiatričky Angelottová a Wisnerová upozorňují, že při léčbě deprese v těhotenství je nutné postupovat podle individuálního léčebného plánu, který optimalizuje přínosy a rizika léčby, a nezbytné je především přesně diagnostikovat typ depresivní poruchy. Při léčbě léčivy ze skupiny SSRI kladou důraz na správné dávkování vyplývající z pravidelného hodnocení symptomů i farmakokinetiky zvoleného léčivého přípravku v těhotenství.
Vliv SSRI a dalších antidepresiv na plod
Tématu vystavení plodu selektivním inhibitorům zpětného vychytávání serotoninu se věnoval například izraelský embryolog a teratolog Asher Ornoy, jenž shrnul jiné než neurologické dopady užívání SSRI a SNRI na prenatální vývoj. Na základě nejnovějších rozsáhlých populačních studií uvádí, že léčbu pomocí SSRI doprovází vyšší výskyt srdečních anomálií, nikoliv ale vrozených srdečních vad, dále více těhotenských komplikací, zhoršená poporodní adaptace novorozence a výskyt pulmonální hypertenze. Upozorňuje ovšem, že některé z těchto komplikací se vyskytují též při neléčené depresi.
Jiné způsoby léčby deprese než pomocí SSRI, například za použití tricyklických a tetracyklických léčiv, lze podle autora příspěvku považovat za bezpečnou volbu, zatímco lithium, valproát či topiramát mají teratogenní účinky. Novější antiepileptika a tzv. stabilizátory nálady, například lamotrigin či levetiracetam, nezpůsobují podle dosavadních poznatků vyšší výskyt vrozených vad nebo změn vývoje nervové soustavy.
Závěr
Odborníci se shodují, že téma léčby deprese v těhotenství vyžaduje další výzkum, který by přispěl ke stanovení optimální léčby a zajistil bezpečnost terapie pro matku i plod. Léčba deprese během gravidity může mít opožděný vliv na rozvoj deprese u potomků, a proto je při léčbě v těhotenství nutné pečlivě zvažovat načasování léčby a znát přesný mechanismus účinku daného antidepresiva s cílem minimalizovat dlouhodobé zdravotní dopady na dítě.
(pak)
Zdroj: Howdeshell K. L., Ornoy A. Depression and Its Treatment During Pregnancy: Overview and Highlights. Birth Defects Res 2017; 109 (12): 877–878; doi: 10.1002/bdr2.1080. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5567741/.