Umělá inteligence umí předvídat výsledky nádorové léčby
Vědci z neziskového sdružení Cool Clinical vyvinuli první systém založený na umělé inteligenci (AI), který predikoval výsledky onkologické léčby v rámci klinických hodnocení. Tento úspěch by mohl významně přispět k rozvoji precizní medicíny.
Umělá inteligence byla využita v klinické studii sledující léčbu pacientů s nádorem prostaty přípravkem obsahujícím bikalutamid. Výsledky terapie na vzorku 3 653 onkologických pacientů byly umělou inteligencí predikovány již dva roky před ukončením studie.
„To, čeho jsme schopni dosáhnout použitím umělé inteligence, je téměř magické,“ komentuje tento úspěch dr. Felix Beacher, zakladatel konsorcia Cool Clinical. Dodává, že odezva na léčbu je u každého pacienta velmi variabilní. Schopnost předvídat výsledky léčby může výrazně zlepšit vyhlídky pacientů na uzdravení a zvýšit bezpečnost a účinnost podávaných léčiv.
Dr. Felix Beacher je zároveň přesvědčen o tom, že inovativní technologie založené na umělé inteligenci budou nedílnou součástí medicíny. Klinická medicína se totiž stále více posouvá do éry klinické medicíny, jejíž principy individualizace a zkvalitnění léčby systémy umělé inteligence zcela jistě naplňují.
Zdroj: CoolClinical.com has developed the first AI system for predicting outcomes of cancer treatment. Digital Health News, publikováno online 6. května 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6428:coolclinical-com-has-developed-the-first-ai-system-for-predicting-outcomes-of-cancer-treatment&catid=14:industry.
Foto: Pixabay.com