;

Novinky

Nejnovější zprávy

Aktuality Daně E-health Kazuistiky Právo | Specializace: 60 / 60 Pro zobrazení/skrytí formuláře klikněte na „Specializace“..

Kožní a alergické reakce na vakcíny proti onemocnění covid-19: covidová ruka, „celulitida“ i anafylaktický šok

23. 9. 2022 | Aktuality Alergologie a imunologie

Vakcinace je i v současné době stále zbraní číslo jedna proti celosvětové infekci vyvolané virem SARS-CoV-2. Přináší s sebou nicméně i nežádoucí účinky, od kožních projevů, které rychle odezní, až po ty nejzávažnější.

Doplňková léčba omalizumabem může zlepšit efekt alergenové imunoterapie

23. 9. 2022 | Aktuality Alergologie a imunologie

V časopise Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology byl publikován přehledový článek zabývající se přínosy omalizumabu coby doplňkové léčby k alergenové imunoterapii.

Léčba (ne)závažných plicních změn při infekci covid-19 u dětí: jak přesně vypadá?

23. 9. 2022 | Aktuality Pneumologie a ftizeologie

Virové respirační infekce mají většinou závažnější průběh u dětí, SARS-CoV-2 se však tomuto pravidlu vymyká. Počty nakažených jsou stejné mezi dětmi i dospělými, průběh u dětí je však většinou asymptomatický a u dospělých naopak často až velmi závažný.

Plicní fibróza po prodělání covidu-19: hrozí až polovině nemocných

23. 9. 2022 | Aktuality Pneumologie a ftizeologie

I přesto, že plicní fibróza patří mezi časté následky infekce virem SARS-CoV-2, k její prevalenci, rizikovým faktorům či vlivu komorbidit nebyl až dosud k dispozici dostatek ucelených dat. To se nyní změnilo díky metaanalýze publikované v periodiku Annals of Medicine and Surgery.

Adjuvantní versus neadjuvantní vakcíny proti chřipce – vliv na výskyt hospitalizací ze všech příčin

21. 9. 2022 | Aktuality Kardiochirurgie Kardiologie Pneumologie a ftizeologie Praktické lékařství pro dospělé

Vyšší účinnost adjuvantní trivalentní chřipkové vakcíny oproti neadjuvantní formě z hlediska prevence hospitalizací ze všech příčin byla dosud prokázána jen po dobu jedné chřipkové sezony a jen u starších osob v ústavních zařízeních. Bude to ale platit i v obecnějším měřítku?

Co posune použití umělé inteligence v medicíně? Výsledek studie překvapí

21. 9. 2022 | E-health Všechny specializace

Umělou inteligenci využívají různé obory, lékařství nevyjímaje. V precizní medicíně existují desítky softwarových programů pro prevenci, diagnostiku i léčbu. Univerzální program použitelný pro všechny způsoby terapie ale stále neexistuje. Odborníci však vědí, co chybí.

Hypoxémii u akutního respiračního selhání při onemocnění covidem-19 mohou zmírnit probiotika

14. 9. 2022 | Aktuality Infekční medicína Interní lékařství Pneumologie a ftizeologie

Probiotika lze využít nejen jako prevenci, ale i jako podporu léčby osob s akutním respiračním selháním v důsledku pneumonie vyvolané virem SARS-CoV-2.

Účinnost léků na neurodegenerativní onemocnění zkoumá umělá inteligence

14. 9. 2022 | E-health Všechny specializace

Přesně předpovídat terapeutické účinky léčiv – to umí nová technologie s názvem in silico FOCUS. Pokud se tento postup osvědčí, mohlo by to mimo jiné vést i k urychlení vývoje nových preparátů na onemocnění, u kterých se dopady léčiv dosud zkoumaly jen obtížně.

Roztroušená skleróza: Dokáže virtuální realita zmírnit dopady této nemoci?

1. 9. 2022 | E-health Všechny specializace

Kognitivní funkce bývají v případě onemocnění roztroušenou sklerózou velmi často zhoršené. Trápení pacientů s pamětí, řečí, pozorností či prostorovou orientací by však podle některých odborníků mohlo zlepšit spojení tradiční rehabilitace s technologií virtuální reality.

Léky na předpis: asi nezdraží, ale možná nebudou

31. 8. 2022 | Daně Všechny specializace

Inflaci pociťují všechna odvětví, tedy i to farmaceutické. I když ceny léků na recept mnohdy zůstanou stejné, produkty nemusejí být dostupné. Za hranicemi se totiž mohou prodat výhodněji.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 02.10.2022

Vyznáte se v trendech operační léčby kolorektálního karcinomu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři