;

Novinky

10 způsobů, kterými technologie mění zdravotnictví

18. 8. 2021 | E-health Všechny specializace

Umělá inteligence, virtuální/augmentované reality, 3D tisk, robotika či nanotechnologie. Tyto a mnohé další digitální technologie stále více pronikají do zdravotnictví. Usnadňují život lékařům i pacientům a pomáhají zachraňovat životy. Seznamte se s desítkou z nich.

Zdravotnictví si od nových technologií slibuje transformaci neudržitelných zdravotnických systémů na udržitelné, srovnání vztahu mezi zdravotníky a pacienty a především levnější, rychlejší a efektivnější řešení nemocí, zejména těch, se kterými si nyní nevíme zcela rady. Technologie mají také být prostředkem k prevenci a ke zlepšení vlastního zdraví a mají pomoci zlepšit naše vnímání celkového konceptu zdraví.

 

Přinášíme 10 způsobů, pomocí kterých zdravotnické technologie mění poskytování zdravotní péče.

 

  1. Umělá inteligence (AI)

Strašidelně znějící pojem skrývá algoritmy, které dokážou zpracovat hory zdravotní dokumentace a navrhnout terapeutické postupy nebo nová léčiva mnohem rychleji, než bylo dosud představitelné.

 

  1. Virtuální realita (VR)

Virtuální realita umožní sledovat operaci, jako by člověk sám držel skalpel, nebo projít se po Islandu, zatímco ležíte na nemocničním lůžku. Už teď je možné použít VR pro trénink budoucích chirurgů a nové studie potvrzují skvělé výsledky, jistotu, rychlost a přesnost takto trénovaných odborníků. Tato technologie je efektivní také při zvládání bolesti – příjemné a zklidňující obrazy v řadě případů úspěšně rozptylují od bolestivých podnětů a také mírní úzkost.

 

  1. Augmentovaná realita (AR)

Méně známý pojem lze přeložit jako pozměněná realita. Zatímco VR vás za použití speciálních brýlí zcela vytrhne z reálného světa, uživatelé AR neztrácí kontakt se „skutečnou“ realitou a informace se v jejich zorném poli zobrazují maximální možnou rychlostí. Významnou cílovou skupinou jsou i pro AR chirurgové.

 

  1. Senzory a nositelná čidla

Budoucnost medicíny klade velkou zodpovědnost za zdraví na samotné pacienty – technologie jim v tom mají pomoci. Různá chytrá zařízení sledující vitální funkce, která se dají snadno připevnit např. k zápěstí (wearables), pomáhají vědět víc o vlastním stavu a převzít kontrolu nad svým zdravím. Získaná data lze na dálku navíc sdílet s vaším lékařem, což pomůže ušetřit váš i jeho čas.

  1. Lékařský trikordér

Zařízení, které bylo k vidění v seriálu Star Trek, dokázalo po jednoduchém oskenování pacienta sepsat jeho vitální funkce, různé další parametry a hlavně diagnózu. Podobné přístroje kapesních rozměrů jsou již k dostání a umí měřit vše možné: dechovou a tepovou frekvenci, teplotu, polohu těla, míru aktivity, kvalitu spánku, saturaci kyslíkem, EKG, krevní tlak a další. V příštích krocích se očekávají zařízení schopná analyzovat fotografie kožních lézí a detekovat abnormality v DNA nebo protilátky.

 

  1. Sekvenování genomu

Celý projekt Human Genome stál americkou vládu asi 2,7 miliardy USD. Dnešní giganti na poli sekvenování přečtou celý genom za nesrovnatelně nižší částky, a přináší tak velmi cenné informace, např. o citlivosti jedince na určitá léčiva. Vznikají tak i nové obory využívající získaná data, např. nutrigenomika, která umí nabídnout personalizovanou dietu vycházející z genomu jedince.

 

  1. Revoluce ve vývoji léčiv

Současný vývoj nových léčiv je velmi zdlouhavý a drahý. Jak již bylo zmíněno, urychlit by ho mohla AI. Další slibnou oblastí pro technologie jsou klinické testy in silico. Tyto individualizované počítačové simulace by mohly zásadně urychlit celý proces vývoje léků.

 

  1. Nanotechnologie

Podle některých jsme na počátku nanověku. Od nanotechnologií si slibujeme precizní distribuci léčiv v těle, nové přístupy v léčbě rakoviny a možnost provádění mikrooperací. „Elektronické tablety“ by mohly nejen bezdrátově uvolňovat léčivo, ale také sdílet diagnostická data. Chytré náplasti by zase mohly kontinuálně monitorovat rány.

 

  1. Robotika

Robotika je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí využití nových technologií. Kromě robotických společníků se vyvíjí chirurgičtí roboti, farmaboti, dezinfekční roboti nebo exoskelety. Již v roce 2019 umožnil exoskelet kvadruplegickému pacientovi ovládat svůj exoskeleton mozkem – myšlenkou. Běžnější využití se předpokládá u seniorů nebo jako pomocných zdravotních sester.

 

  1. 3D tisk

Tato technologie dokáže ve zdravotnictví zázraky. Dnes dokážeme vytisknout biotkáně, umělé klouby, pilulky, krevní cévy a spoustu dalších věcí, z těch novějších třeba kůži včetně krevních cév.

 

(mir)

 

Zdroj: 10 ways technology is changing healthcare. The medical futurist.com. 3. March 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/ten-ways-technology-changing-healthcare/#.

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Přečíst článek
Další bezdůvodné zákazy ministerstva, potvrdil soud

15. 9. 2021

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo v rozporu se zákonem. Vyjádřil se tak Nejvyšší správní soud (NSS). Podobně již soud zrušil jiná nařízení Ministerstva zdravotnictví, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění.

Přečíst článek
Webový nástroj webSalvador pomůže v boji proti rezistentním bakteriím

15. 9. 2021

Vědci z Texas A&M School of Public Health využili Luriův–Delbrückův experiment k vývoji inovativní technologie, která může posunout výzkum bakteriálních mutací a stát se novou zbraní proti antibiotické rezistenci.

Přečíst článek
Inteligentní koberec spočítá počet cviků i spálené kalorie

8. 9. 2021

Aladinův kouzelný koberec má nyní konkurenci. Ten od společnosti MIT sice nelétá ani nemluví, zato ale dokáže odhadnout pozici člověka bez použití kamer. Jde o další příspěvek k rozvoji personalizované „samoléčby“, smart domácností a herního prostředí.

Přečíst článek
Umělá inteligence pomáhá překonat stigma spojené s duševními problémy

1. 9. 2021

Deprese je celosvětovým problémem se závažnými dopady na zdraví jedince i ekonomiku. Účinné nástroje pro screening tohoto onemocnění by lékařům usnadnily boj s jeho narůstající prevalencí. Japonsko ukazuje, jak lze pro detekci příznaků deprese úspěšně použít umělou inteligenci.

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 22.09.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři