;

Novinky

Amélie dlouhodobě hájí práva onkologických pacientů

7. 12. 2021 | Právo Všechny specializace

Chyby v postupech, nespravedlnost a tvrdost systému, které ochuzují onkologicky nemocné a jejich blízké, nevstřícné jednání úřadů a úředníků. S tím se sociální pracovníci spolku Amelie, z. s., potkávají pravidelně a snaží se to řešit.

Vždy je třeba nejdříve provést obsáhlý sběr a analýzu informací od lidí, kterých se problémy dotýkají. Jde například o potíže s dostupností služeb či péče, nevyhovění požadavkům nebo pochybení úřadů v oblasti zdravotní, sociální, pracovněprávní či finanční. Informace se analyzují z hlediska četnosti, místa výskytu, ale i míry zátěže, délky trvání a výjimečnosti.

Pro dobrý pocit

Dlouhodobé nejasnosti systémů, chybějící nebo nesprávná legislativa a chybné postupy jsou pak předmětem samotného hájení zájmů. Je usilováno o změnu plošně pro všechny, koho by potíže mohly ovlivnit. Důležité je na potřebu změny upozornit, ovšem také k tomu získat podporu dalších odborníků a organizací. Poté je nutné se společně snažit prosadit změnu na patřičných místech. Jedná se o činnost převážně dobrovolnou, motivovanou hlavně touhou pomoci.

Na čem se pracuje

Intenzivně se řeší otázky zaměstnávání onkologicky nemocných na volném nebo chráněném trhu práce, zejména v souvislosti s relativně krátkou dobou pobírání invalidního důchodu.

Důležitou prací byla novela dlouhodobého ošetřovného a zrušení podmínky hospitalizace u neléčitelných stavů. Novela byla minulý týden v Senátu schválena. Zásadní je i snaha o navýšení životního minima u onkologicky nemocných v hmotné nouzi, aby jejich výživa při náročné léčbě byla kvalitnější a měli větší naději, že nemoc zvládnou.

Důležitá je i spolupráce Amélie, z. s., s Hlasem onkologických pacientů. Hlavním tématem posledního období je novela zákona o zdravotním pojištění s řadou změn (novelu nyní vrátil Senát Poslanecké sněmovně) i mapování dostupnosti péče v poslední vlně pandemie covidu-19. Řeší se také připomínkování nového Národního onkologického programu na období 2022–30. Snahy směřují ke vzniku samostatného akčního plánu k tomuto programu, který by podepsala vláda a zavázala se tak ke spolupráci napříč resorty.  

 

(nov)

 

Zdroj: Wildová O. Hájení práv a zájmů. Amelie, z. s. 5. 9. 2021. Dostupné na

http://medicina.cz/clanky/13511/34/Hajeni-prav-a-zajmu.

Foto: Amelie-zs.cz

Další novinky

Přečíst článek
Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Přečíst článek
Zvyšování dávek antikonvulziv v těhotenství: ano, nebo ne?

18. 5. 2022

Těhotné ženy s epilepsií mohou procházet výkyvy hladin léků a tím mohou být vystavené zvýšenému riziku záchvatů. Změny koncentrací léčiv ale dosud nebyly objektivizovány na větším vzorku žen a porovnány v různých stadiích těhotenství. To se změnilo s následující studií.

Přečíst článek
Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Přečíst článek
Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 18.05.2022

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři