;

Novinky

Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022 | E-health Všechny specializace

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Aplikace informuje uživatele o aktuální koronavirové situaci v jejich bezprostředním okolí a varuje před vstupem do oblastí se zvýšeným rizikem nákazy tak, aby se minimalizovalo její šíření. CoVis rovněž nabízí denní rizikové skóre, hlásí nové počty pozitivních případů a predikuje další vývoj.

Aplikace je navržena pro jednotlivce, ale také celé komunity, společnosti, školy nebo nemocnice. Na rozdíl od jiných aplikací nevyužívá CoVis data svých uživatelů k trasování kontaktů. Soukromí uživatelů je velmi přísně chráněno a sdílená data jsou použita pouze pro účely samotné aplikace.

 

CoVis je aplikace založená na umělé inteligenci (AI). Algoritmus zpracovává velké množství veřejně dostupných dat a současných medicínských poznatků v kombinaci s osobními informacemi uživatele o věku, anamnéze nebo jeho pohybu. Umělá inteligence následně rychle a spolehlivě vyhodnotí míru rizika nákazy pro konkrétního uživatele.

 

Za vývojem aplikace stojí teoretický fyzik Ayan Paul z německého národního výzkumného střediska DESY. Prioritou jeho vědeckého multioborového týmu je přispět svými znalostmi a schopnostmi k podpoře a ochraně veřejného zdraví.

Autor zúročil především své znalosti statistických algoritmů a modelů a zkušenosti s nimi, které získal analýzou dat a interpretací datových souborů z experimentů v urychlovačích částic. Středisko DESY totiž provozuje několik urychlovačů částic, které umožňují fyzikální výzkum elementárních částic a chování nových nanomateriálů a biomolekul.

Současná pandemie naplno ukázala, jak zdánlivě teoretická odvětví, kterým se věnuje pouze úzká skupina vědců, mohou být prospěšná celé společnosti. Jedním z cílů ve středisku DESY je využít znalosti ze základního fyzikálního výzkumu a příbuzných oborů k nalezení řešení relevantních otázek a výzev, kterým dnes celosvětová společnost čelí.

 

(svat)


Zdroj: New App for Corona Risk Assessment: CoVis. 7. 10. 2021. Digitalhealthnews. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6540:new-app-for-corona-risk-assessment-covis&catid=14:industry. 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 25.06.2022

Znáte nová doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního infarktu myokardu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři