;

Novinky

Aplikace ke sledování COVID-19 v Británii láme rekordy v počtu stažení

8. 4. 2020 | E-health Všechny specializace

Covid Symptom Tracker, sledující příznaky COVID-19, se stal jednou z nejstahovanějších mobilních aplikací v App Store a na Google Play ve Velké Británii. Hlavním cílem je podle slov tvůrců především pomoci zpomalit explozivní šíření nemoci COVID-19.

Jak to funguje

Aplikace představuje snadno použitelný digitální nástroj pomáhající lidem získat důležité informace o této nemoci, posoudit zdravotní symptomy a v případě potřeby pacienta co nejrychleji navigovat ke správné odborné péči.
Covid Symptom Tracker umožňuje uživatelům denně hlásit jakékoli zdravotní příznaky.Aplikace po uživatelích nejprve požaduje osobní údaje včetně věku, pohlaví, výšky, hmotnosti a místa bydliště a také seznam všech chronických zdravotních stavů, jako onemocnění srdce, plic či ledvin nebo diabetu, a informace o pravidelném užívání imunosupresiv anebo nesteroidních protizánětlivých léků.

Poté jsou dotázáni přímo na COVID-19: zda byli již testováni a jestli se u nich vyskytly jakékoli příznaky: horečka, přetrvávající kašel, neobvyklá únava, dušnost, průjem, zmatečnost, dezorientace nebo ospalost, ztráta chuti k jídlu. Nechybí ani otázka, zda kvůli příznakům spojených s koronavirem SARS-CoV-2 navštívili lékaře.

Co je cílem

Odborníci doufají, že toto sledování a následné vyhodnocení dat pomůže objasnit rychlost šíření viru, ukáže jakousi mapu, v níž bude možné detekovat ohniska nákazy, dále vytipovat nejohroženější skupiny a také odlišit osoby nakažené koronavirem SARS-CoV-2 s pouze mírnými příznaky od těch, které mají běžné nachlazení.

Kdo aplikaci využívá

Polovina (49 %) uživatelů aplikace je ve věku 18–39 let (26 % britské populace), nejméně stažení (9,5 %) je zaznamenáno ve věkové skupině 60+. Jde nejohroženější obyvatele, kteří v zemi představují 23,8 % z celkové populace. Tým vývojářů se přitom zaměřuje na co nejsnadnější použitelnost pro všechny věkové kategorie, zejména ty vysoce rizikové.

Za 72 hodin hotovo

Aplikace byla vytvořena za pouhé tři dny vědci z nemocnic Guy’s Hospital a St Thomas’ Hospital a univerzity King’s College London ve spojení se Zoe – poradenskou startupovou společností pro výživu.Covid Symptom Tracker představuje v současné době třetí nejoblíbenější aplikaci v Apple Store ve Velké Británii a druhou v žebříčku nových vydání Google Play pro danou zemi (data k 25. 3. 2020, pozn. redakce).Během prvních 24 hodin od uveřejnění byla aplikace stažena téměř 700 000×.

Aplikace je ke stažení zdarma a aktuálně je dostupná pouze pro Velkou Británii. S jejím uvedením v USA se počítá v nejbližší dnech.

(jan)

 Zdroje:
Mayor S. Researchers launch app to track spread of symptoms in the UK. BMJ 2020; 368:m1263; doi: 10.1136/bmj.m1263 (Published 27 March 2020). Dostupné na https://www.bmj.com/content/bmj/368/bmj.m1263.full.pdf.

Wakefield J. Coronavirus: Tracking app aims for one million downloads. BBC News. Published 25th March 2020. Dostupné na https://www.bbc.com/news/technology-52033210.

 

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Sobota 11.07.2020

Vzácná komplikace cílené léčby ložiskové psoriázy: určíte správně diagnózu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři