;

Novinky

Bupropion v léčbě smíšené úzkostně depresivní poruchy

14. 11. 2023 | Kazuistiky Psychiatrie Psychologie

Kazuistika popisuje případ mladého pacienta s lehkou depresí, u něhož došlo kvůli pocitu vyšší únavy a nárůstu hmotnosti ke změně medikace ze sertralinu na bupropion. Tato změna přinesla pacientovi zlepšení kvality života, cítí se aktivněji a podařilo se mu redukovat hmotnost.

Anamnéza

44letý pacient je vyučený kuchař-číšník, má ekonomickou nástavbu a vystudoval dálkově vysokou školu – obor biologie. Pracuje jako pedagog a vědec na vysoké škole. Žil dlouho sám, nyní bydlí s přítelem, se kterým má dobrý vztah. Se svou rodinou má také dobré vztahy, stýkají se. V rodině se nevyskytují psychická onemocnění. Pacient dochází ambulantně na psychiatrii, dále se léčí u praktického lékaře s hypercholesterolemií a hyperurikemií. Je nekuřák, alkohol konzumuje výjimečně a drogy neguje. V roce 2000 měl autonehodu, následkem čehož prodělal operaci – plastiku očního víčka. Docházel na neurologii, ale nyní je již v dobrém stavu a v návštěvách nepokračuje. Užívá allopurinol a zolpidem.

 

Vstupní vyšetření, diagnóza

Pacient dobře spolupracuje, je dostatečně orientován a má koherentní projev. Dominují občasné tenzní a úzkostné stavy, oscilace nálad a depresivní propady. Nejsou pozorovány poruchy myšlení a vnímání. Mnestické a kognitivní funkce odpovídají věku a dosaženému vzdělání. Pacient má senzitivní osobnost. Je diagnostikována smíšená úzkostně depresivní porucha, aktuálně ve formě lehké deprese. Pacient dochází na laboratorní kontroly k praktickému lékaři – je diagnostikována hypercholesterolemie a hyperurikemie. Je poučen stran dietních opatření a užívá allopurinol.

 

Předchozí terapie

Pacient dlouhodobě užíval antidepresiva skupiny SSRI (sertralin). Jeho stav byl dobrý, ale začal pociťovat vyšší únavu, došlo k nárůstu hmotnosti a ztrátě sexuálního apetitu.

 

Aktuální terapie

Došlo ke změně medikace a pacient začal místo sertralinu užívat bupropion. Nyní uvádí, že se cítí lépe, je aktivnější a denní úkony zvládá lépe. Má lepší sexuální energii a cítí více emocí.

 

Zhodnocení terapie

Nasazení bupropionu přineslo pacientovi zlepšení kvality života, účinek na depresivní projevy zůstal stejný, došlo ke zlepšení sexuálního života a k redukci hmotnosti o osm kilogramů za půl roku. Pacient má více energie a lépe zvládá pracovní úkoly. Subjektivně je velmi spokojený.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 10.12.2023

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři