;

Novinky

Cestovky žalují Ministerstvo zdravotnictví kvůli zakázaným destinacím

18. 8. 2021 | Právo Všechny specializace

Počátkem května vedení Asociace cestovních kanceláří oznámilo, že podalo žalobu na Ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je tzv. černá listina zemí, do kterých nesmějí Češi v dané době cestovat.

Představitelům Asociace cestovních kanceláří vadí, že resort zakazuje vycestování i do těch zemí, které na tom přitom nejsou z hlediska rizika onemocnění covid-19 tak špatně. Jedná se například o Keňu. Ta je spolu s dalšími státy na černé listině, a kdo do země vycestuje, tomu hrozí vysoká pokuta. Stejné je to i u Jihoafrické republiky, Botswany, Kolumbie, Peru nebo Tanzanie, k níž náleží i populární dovolenková destinace Zanzibar. To, že mezi aktuálně zakázané země patří i Indie či Brazílie, které nyní bojují s ohromnými přírůstky nakažených a místními mutacemi koronaviru, je podle vedení Asociace cestovních kanceláří logické. Země jako Keňa, Jihoafrická republika či Botswana však mají epidemická čísla mnohem nižší, a navíc se tam aktivně testuje a očkuje, a přesto do nich Češi nesmějí.

Strach z mutací

Asociace sdružující tuzemské cestovní kanceláře se rozhodla na Ministerstvo zdravotnictví podat žalobu kvůli tomu, že znemožňuje vyjet do zemí, které aktuálně nejsou považovány za extrémně rizikové. Co se zmiňované Keni týká, resort zdravotnictví tvrdí, že tuto zemi zařadil na černou listinu kvůli výskytu jihoafrické mutace. Počet výskytů této varianty ale není v zemi tak dramatický jako v jiných státech, u kterých úřady tak přísné restrikce nezavádějí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) Keňa zaregistrovala 61 případů nákazy touto variantou koronaviru u lidí, což je jen o 16 více než v Česku. Například v sousedním Rakousku činí záchyt 236, a v Německu dokonce 1 250.

 

Nejasná kritéria

Nad listinou nežádoucích zemí se podivují i někteří odborníci. Podle nich by měla být pravidla pro zapsání na černou listinu daná přesněji. Navíc podle nich existuje riziko, že Češi budou zákazy obcházet tím, že budou do zakázaných destinací odlétat ze sousedních zemí.

 

(nov)

 

Zdroj: Cestovky žalují ministerstvo zdravotnictví. Vadí jim černá listina zakázaných zemí. CNN Prima News. 3. 5. 2021. Dostupné na https://cnn.iprima.cz/cestovni-kancelare-zaluji-ministerstvo-zdravotnictvi-vadi-jim-zakaz-cestovani-24441.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Přečíst článek
Další bezdůvodné zákazy ministerstva, potvrdil soud

15. 9. 2021

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo v rozporu se zákonem. Vyjádřil se tak Nejvyšší správní soud (NSS). Podobně již soud zrušil jiná nařízení Ministerstva zdravotnictví, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění.

Přečíst článek
Webový nástroj webSalvador pomůže v boji proti rezistentním bakteriím

15. 9. 2021

Vědci z Texas A&M School of Public Health využili Luriův–Delbrückův experiment k vývoji inovativní technologie, která může posunout výzkum bakteriálních mutací a stát se novou zbraní proti antibiotické rezistenci.

Přečíst článek
Inteligentní koberec spočítá počet cviků i spálené kalorie

8. 9. 2021

Aladinův kouzelný koberec má nyní konkurenci. Ten od společnosti MIT sice nelétá ani nemluví, zato ale dokáže odhadnout pozici člověka bez použití kamer. Jde o další příspěvek k rozvoji personalizované „samoléčby“, smart domácností a herního prostředí.

Přečíst článek
Umělá inteligence pomáhá překonat stigma spojené s duševními problémy

1. 9. 2021

Deprese je celosvětovým problémem se závažnými dopady na zdraví jedince i ekonomiku. Účinné nástroje pro screening tohoto onemocnění by lékařům usnadnily boj s jeho narůstající prevalencí. Japonsko ukazuje, jak lze pro detekci příznaků deprese úspěšně použít umělou inteligenci.

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 22.09.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři