;

Novinky

Další bezdůvodné zákazy ministerstva, potvrdil soud

15. 9. 2021 | Právo Všechny specializace

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo v rozporu se zákonem. Vyjádřil se tak Nejvyšší správní soud (NSS). Podobně již soud zrušil jiná nařízení Ministerstva zdravotnictví, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění.

NSS se tentokrát zabýval mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, které bylo účinné od 3. května a několikrát se změnilo. Stěžovaly si na něj firmy provozující hotely a podle soudu oprávněně. Z vyjádření vyplývá, že podle pandemického zákona dopadá regulace pouze na obchodní či výrobní provozovny. Tedy ne na ty, které poskytují služby, třeba restaurace. Podobně je tomu u poskytování ubytování, které pandemický zákon rovněž výslovně nereguluje.

Jen v nezbytném případě

Jakákoliv mimořádná opatření jsou podle NSS výjimečným právním nástrojem. Přinášejí totiž intenzivní zásahy do základních práv a svobod jednotlivců i společnosti. Měla by proto být používána jen na nezbytnou dobu a v nezbytném rozsahu. Nesmějí se podle představitelů soudu stát „novou normalitou“.

Pro snadné pochopení

Podle Nejvyššího správního soudu by důvody k plošné regulaci, ovlivňující celou společnost, měly být rozumné, srozumitelné a jednoznačné. Jen tehdy budou taková opatření přesvědčivá, respektovaná a nezpochybňovaná. Lidé jim budou rozumět a budou se jimi řídit. Regulaci tohoto typu a rozsahu totiž nelze ani plošně kontrolovat, ani vynutit. Pokud stát na prosazování regulace náhle rezignuje, vede to k poklesu důvěry v právo a instituce a k nerespektování pravidel.

(nov)

Zdroj: Jako v době nesvobody. Soud strhal další bezdůvodné zákazy ministerstva. Novinky.cz. 1. 7. 2021. Dostupné na https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jako-v-dobe-nesvobody-soud-strhal-dalsi-bezduvodne-zakazy-ministerstva-40365129.

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 05.12.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři