;

Novinky

Data MATRIX – nástroj pro hodnocení přežití pacientů řízený umělou inteligencí

8. 12. 2021 | E-health Všechny specializace

Data MATRIX, jediný poskytovatel řešení real-world evidence v Rusku, představil prediktivní analytický nástroj pro odhad přežití pacientů na základě reálných dat.

Důležitým rysem prezentované aplikace pro prediktivní analýzu reálných dat je celostátní potenciál a schopnost shromažďovat a analyzovat údaje o různých kohortách pacientů. To umožňuje odhad přežití pacienta na základě jeho individuálních parametrů a provedené nebo plánované léčby. Poté dojde i k porovnání s nejlepší možností léčby v případech s podobnými výchozími daty.

Poskytování údajů

Strojové algoritmy shromažďují informace o pacientech ze zdravotních záznamů obdržených od různých léčebných zařízení, farmaceutických společností a výzkumných pracovišť ve 29 regionech Ruské federace. Demonstrace aplikace proběhla v Inovačním centru Skolkovo za účasti představitelů ruského ministerstva zdravotnictví a ministerstva hospodářského rozvoje. Této akce se zúčastnili také zástupci významných mezinárodních a ruských farmaceutických výrobců, jako jsou Novartis, Janssen a R-Pharm. Představitelka společnosti Polina Shpigotskaya vybrala pro ukázku schopností aplikace pacientky s rakovinou prsu.

 

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Velké plány 

Systém v reálném čase zpracovával informace o onkologicky nemocných ženách a pracoval se specifikovanými parametry, jako jsou pohlaví, věk, stupeň malignity či stav menopauzy. V grafech a excelových tabulkách pak zobrazoval prognózu přežití s ​​nejlepší možností léčby pro danou kohortu. Společnost provozující Data MATRIX do budoucna plánuje zvětšit funkčnost platformy i databázi prostřednictvím partnerství se zdravotnickými zařízeními a rozšířit systém po celé Ruské federaci.

Bez souhlasu

Akci předcházelo schválení federálního zákona a jeho podpis ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Data MATRIX byl mezi 7 projekty, které mohou fungovat v rámci tohoto právního režimu. Podle zákona může Data MATRIX v anonymizované podobě zpracovávat osobní údaje odvozené z elektronických záznamů o zdravotní péči (EHR). Společnost bude moci provádět retrospektivní klinické studie bez podepsání informovaného souhlasu a získávat anonymizovaná data od zdravotnických zařízení a datových integrátorů. V důsledku toho budou mít farmaceutické a biotechnologické společnosti právně vyhovujícího poskytovatele dat v reálném světě (RWD) odvozených z milionů EHR. To přispěje k poznatkům o účinnosti a bezpečnosti léčiv, včetně očkovacích látek.

 

O aplikaci Data MATRIX

Data MATRIX RWE nabízí širokou škálu řešení real-world evidence (RWE) s přístupem k milionům elektronických zdravotních záznamů. Tento start-up poskytuje také správu klinických dat a biostatistiky a vyvíjí software pro klinický výzkum. K dnešnímu dni zahrnuje portfolio DM RWE přes 200 projektů pro farmaceutické a biotechnologické společnosti.

 

(nov)

Zdroj: Data MATRIX Introduces an AI-Operated Patient Survival Assessment Tool. Digitalhealth.eu. 26. 8. 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/events/6510-data-matrix-introduces-an-ai-operated-patient-survival-assessment-tool.

Další novinky

Přečíst článek
Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Přečíst článek
Zvyšování dávek antikonvulziv v těhotenství: ano, nebo ne?

18. 5. 2022

Těhotné ženy s epilepsií mohou procházet výkyvy hladin léků a tím mohou být vystavené zvýšenému riziku záchvatů. Změny koncentrací léčiv ale dosud nebyly objektivizovány na větším vzorku žen a porovnány v různých stadiích těhotenství. To se změnilo s následující studií.

Přečíst článek
Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Přečíst článek
Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 18.05.2022

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři