;

Novinky

Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022 | Aktuality Infekční medicína Neurologie Praktické lékařství pro dospělé

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Význam erythema migrans

Aktualizované guidelines pro prevenci, diagnózu a léčbu lymské boreliózy, které byly publikovány v periodiku JAMA, se věnují tématu klinické diagnózy a laboratorního testování u pacientů s projevy onemocnění i u osob s nespecifickými symptomy. U pacientů, kteří měli v endemické oblasti lymské boreliózy přisáté klíště a mají na těle jednu či více skvrn odpovídajících erythema migrans, je preferovaným postupem klinická diagnóza namísto laboratorního vyšetření krve. Sérologické vyšetření na přítomnost protilátek je doporučeno coby doplňková metoda ke klinické diagnóze u pacientů s jinými symptomy lymské boreliózy, než je erythema migrans.

Postup při neuroborelióze

Diagnostika neuroboreliózy by se podle guidelines měla opírat o sérologické vyšetření protilátek, nikoliv o polymerázovou řetězovou reakci (PCR) nebo kultivační vyšetření mozkomíšního moku. Klinické důkazy svědčící o neuroborelióze, myokarditidě, perikarditidě či artritidě jsou indikací pro vyšetření, naopak u pacientů s nespecifickými symptomy chronického charakteru se tento postup nedoporučuje. Diagnostice chronické boreliózy by se podle odborníků podílejících se na guidelines měly věnovat kvalitně designované studie.

 

(pak)

 

Zdroj: Pitrak D., Nguyen C. T., Cifu A. S. Diagnosis of Lyme Disease. JAMA 2022 Feb 15; 327 (7): 676–677; doi: 10.1001/jama.2022.0081. Dostupné na https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2789046.

 

Foto:  Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 25.06.2022

Znáte nová doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního infarktu myokardu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři