;

Novinky

Dlouhodobá odpověď pacienta na podávání leuprorelinu u pacienta s vysoce rizikovým karcinomem prostaty

20. 4. 2021 | Kazuistiky Dětská urologie Urologie

Pravidelné podávání leuprorelinu a radioterapie vedly k dosažení klinické remise při zachování plné kvality života během léčby i po ní.

Anamnéza

Dvaasedmdesátiletý muž trpěl vysoce rizikovým, lokálně pokročilým karcinomem prostaty. Rakovina se vyskytovala i v rodinné anamnéze: jeho otec zemřel v 57 letech na karcinom pankreatu. Další vážná onemocnění pacient neguje, uvádí pouze hypertenzi, obezitu a dyslipidémii. V době zahájení léčby karcinomu prostaty užíval sartan, inhibitor kalciového kanálu, statin, alopurinol, tamsulosin a propiverin.

Rizikové faktory

Nebyly identifikovány žádné rizikové faktory asociované s rozvojem karcinomu prostaty.

Nynější onemocnění

Nádor prostaty byl odhalen během transrektálního ultrazvukového vyšetření.

Vyšetření

Po zjištění tumoru prostaty byla nejdříve provedena stagingová vyšetření – scintigrafie skeletu a CT trupu, kde nebyly nalezeny metastázy. TNM bylo stanoveno jako cT2a cN0 M0. Histologicky se jednalo o adenokarcinom prostaty GS 9 (5 + 4), ISUP 5. Vstupní hladina PSA byla 8,57 ng/ml.

Diagnóza

Lokálně pokročilý adenokarcinom prostaty bez generalizace je jedinou závažnou diagnózou tohoto pacienta. Hypertenze a dyslipidémie jsou s ohledem na kardiovaskulární riziko kompenzovány farmakoterapií.

Léčba

Onkologem byla nejprve indikována neoadjuvantní hormonální terapie leuprorelinem (před injekcí pacient užíval bikalutamid v dávce 50 mg denně a doužíval jej po injekci). Poté proběhla konformní radioterapie, kterou pacient velmi dobře toleroval. I během této léčby pravidelně docházel do urologické ambulance kvůli podání leuprorelinu, vždy po 3 měsících. Tamsulosin a propiverin kompenzovaly mikční obtíže LUTS. PSA pokleslo prakticky na kastrační úroveň (pod 0,45 nmol/l), onkolog doporučil udržovat je tak alespoň po dobu 2,5 roku. Pacient je v remisi a nemá žádné bolesti. ECOG performance status je 0 a Karnofského index 100, je tedy klinicky prakticky zdráv.

Léčba probíhá kontinuálně a v průběhu podávání nebyla nikdy přerušena, pacient ji snáší velmi dobře a jeho kvalita života není stávající léčbou výrazněji ovlivněna, nevyskytují se žádné výraznější problémy ani s močením, ani neudává významné nežádoucí účinky, např. návaly horkosti. Léčbu hodnotí lékař i pacient dobře.

Závěr

Léčba radioterapií a leuprorelinem s neoadjuvantním bikalutamidem dovedla tohoto pacienta do klinické remise, kdy je zcela bez obtíží, s plnou kvalitu života. Adherence k léčbě byla stoprocentní, pacient snášel všechny její etapy bez nežádoucích účinků a je spokojen.

Komentář

Efektivita a šetrnost kombinace radioterapie a terapie analogy LHRH je známa a v tomto případě se tato léčba opět ukázala jako velmi efektivní, bezpečná a pro celkovou kvalitu života pacientů jednoznačně přínosná.

 

Další novinky

Přečíst článek
Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Přečíst článek
Zvyšování dávek antikonvulziv v těhotenství: ano, nebo ne?

18. 5. 2022

Těhotné ženy s epilepsií mohou procházet výkyvy hladin léků a tím mohou být vystavené zvýšenému riziku záchvatů. Změny koncentrací léčiv ale dosud nebyly objektivizovány na větším vzorku žen a porovnány v různých stadiích těhotenství. To se změnilo s následující studií.

Přečíst článek
Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Přečíst článek
Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 18.05.2022

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři