;

Novinky

Dlouhodobá terapie kombinovaným preparátem dutasteridu a tamsulosinu

16. 1. 2023 | Kazuistiky Urologie

Kazuistika popisuje výhody léčby hyperplazie prostaty fixní kombinací dutasterid + tamsulosin.

Osobní anamnéza

Muž ve věku 75 let se léčí s arteriální hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční (ICHS). Je po provedení koronárního bypassu. Aktuálně si stěžuje na nykturii, která se mírně zlepšila po omezení tekutin na noc, a slabší proud moči.

 

Nynější onemocnění

Hyperplazie prostaty a smíšená symptomatologie dolních močových cest.

 

Rizikové faktory

Za rizikové faktory lze považovat arteriální hypertenzi a ICHS.

 

Objektivní vyšetření

Pacient subjektivně udává nykturii ve frekvenci 1–2× za noc, močení je minimální, spíše ho obtěžuje pocit nucení a erekce. Užívá doplněk stravy ProstaMax, který ale nepřináší úlevu.

Při objektivním vyšetření je břicho v niveau, měkké, prohmatné, palpačně nebolestivé a bez hmatné rezistence, tapotement je bilaterálně negativní. Skrotum je klidné, obě varlata jsou normální velikosti a tvaru, bez zmnožení tekutiny v obalech, předkožka je volná. Vyšetření prostaty per rectum: malá, hladká, ohraničená, tužší, nebolestivá.

Vyšetření moče chemicky i mikrobiologicky je negativní, UZ vyšetření ledvin ukazuje normální velikost a tvar, kalichopánvičkový systém je bez dilatace, nejsou přítomny známky lithiázy, močový měchýř je bez defigurace, prostata subvezikální je homogenní (17 g).

Vyšetření moči chemicky i mikrobiologicky je bez nálezu.

Při doplněném uroflowmetrickém vyšetření je pozorována jednovrcholová křivka, Qmaxc 14,3 ml/s, vymočeno 253 ml, Qave 12 ml/s, což vykazuje soulad s obstrukční křivkou.

 

Diagnóza

Pacientovi byla stanovena diagnóza hyperplazie prostaty a mikční symptomy dolních cest močových (LUTS).

 

Průběh terapie

Léčba byla zahájena preparátem obsahujícím fixní kombinaci dutasteridu a tamsulosinu s cílem zlepšit proud moči při zmenšení velikosti prostaty. Pacient léčbu velmi dobře toleroval, její efekt byl dobrý (hodnocen jako 94 ze 100 bodů) a compliance pacienta byla velmi dobrá.

 

Závěr

Kazuistika demonstruje uspokojivý průběh léčby hyperplazie prostaty kombinovaným preparátem s dutasteridem a tamsulosinem a ukazuje, že dobrá tolerance terapie přispívá k vyšší míře compliance pacienta.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 25.03.2023

Jakým objevem přispěli čeští vědci k výzkumu lymeské boreliózy?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři