;

Novinky

Drony ve zdravotnictví. Blízká budoucnost, nebo vzdálená vize?

28. 4. 2022 | E-health Všechny specializace

Pandemie covidu-19 změnila požadavky na dostupnost a bezpečnost zdravotní péče a výrazně urychlila rozvoj telemedicíny i digitálních technologií. Více se začaly využívat také drony, které v boji s pandemií naplno ukázaly své přednosti. Najdou si ve zdravotnictví své trvalé místo?

Boom v lékařské logistice

Bezpilotní letadla (unmaned aerial vehicle, UAV) se využívala pro transport lékařského materiálu zejména v místech se špatnou dopravní infrastrukturou již před vypuknutím pandemie. Například americký startup Zipline přepravoval pomocí dronů ve Rwandě různé zdravotnické pomůcky již v roce 2016. Během pandemie se pak osvědčil v Ghaně, kde dopravil více než 11 000 vakcín do velmi nepřístupných míst, kam by se standardní dopravní prostředky nedostaly. V roce 2020 pak společnost expandovala na trh v USA, když dostala povolení Federálního úřadu pro letectví (FAA) k transportu zdravotnických zásilek do nemocnice v Severní Karolíně.

V Japonsku spustila podobný projekt také německá společnost Wingcopter, která pomocí dronů zásobuje léky odlehlé ostrovní oblasti. Přepravní společnost UPC zase začala minulý rok ve spolupráci se zdravotnickou firmou CVS využívat drony k doručování léků na předpis některým seniorům na Floridě. Švédská společnost Everdrone jde v inovaci ještě dál a experimentálně zkouší drony při doručování defibrilátorů lidem s podezřením na srdeční zástavu.

Dron zajistí dezinfekci i monitoring prostorů

Dalším způsobem využití dronů je dezinfekce veřejných míst, jako třeba sportovních a zábavních center. Efektivita a bezpečnost této metody závisí na mnoha faktorech, takže mnoho států Evropské unie ji zatím nepovažuje za přínosnou. Nicméně využívá se například ve Španělsku, Francii nebo USA.

Experimentálně se drony testují také na sledování lidí vykazujících příznaky respirační infekce. University of South Australia a kanadská společnost Draganfly již vyvinuly algoritmus, který má u lidí pomocí dronů na velkou vzdálenost detekovat přítomnost viru.

Videa z Číny zachycující sledování lidí pomocí dronů s reproduktory, které hlasitě napomínají za porušování vládních nařízení, mohly působit jako obrázky vystřižené z nějakého dystopického románu. Přesto nebyly tyto praktiky ojedinělé ani v jiných státech včetně Španělska.

 

Stopkou je nedořešená legislativa

Drony v pandemii zcela jistě splnily funkci prostředků k bezkontaktnímu doručování lékařských pomůcek do jinak nepřístupných míst a jejich zdokonalování se věnuje řada vědeckých týmů. Vědci z University of Cincinnati například nedávno představili semiautonomní prototyp dronu disponující kamerami a obrazovkou, který umožní komunikaci mezi lékaři a pacienty. Co tedy brání jejich masovému rozšíření pro lékařské účely? 

Širší využití dronů může brzdit zejména legislativa. Vědci, kteří se zabývali modelováním dopadů užívání dronů během karantény, apelují na nutnost jistého zjednodušení pravidel létání. Na druhé straně je ovšem potřeba v legislativě zohlednit vlastnické právo vzdušného prostoru, zodpovědnost a kvalifikaci pilotů dronů nebo ochranu pořízených dat. Dalšími složitými otázkami jsou například hlučnost a problém narušení soukromí. Do doby, než budou tyto záležitosti na regulační úrovni dořešeny, se tak budou drony místo očekávaného rozletu držet spíše při zemi.

 

(svat)

 

Zdroj: Is there future for drones in healtcare? 3. 6. 2021. The medical futurist. Dostupné na https://medicalfuturist.com/medical-drones-2021/.

 Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 16.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři