;

Novinky

EMA začala chránit pokusná zvířata

17. 1. 2022 | Aktuality Všechny specializace

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zavádí zvláštní opatření s cílem více motivovat vývojáře léčiv, aby minimalizovali využívání zvířat při vývoji humánních a veterinárních léčiv.

Opatření mají pomoci vývojářům, aby prostřednictvím nové inovační pracovní skupiny více nahrazovali, omezovali a zpřesňovali používání zvířat při vývoji, výrobě a testování léčivých přípravků. Agentura EMA uvádí, že to usnadní vývoj a provádění metodik nového přístupu, které jsou v souladu s právními předpisy EU o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Najít společnou řeč

Jak EMA uvádí, začne fungovat bezplatné fórum pro včasný dialog mezi regulačními orgány a vývojáři léčiv. Diskutovat se bude o inovativních aspektech, jako jsou vznikající terapie, metody a technologie. Fórum poskytne příležitost probírat již zmiňované metody nahrazování, omezování a zpřesňování používání zvířat a bude usnadňovat jejich začlenění do vývoje a hodnocení léčivých přípravků.

Nové směry

Existují alternativy ke zvířecím modelům, jako jsou například používání organoidů, orgánů na čipech nebo modelování in silico. Tyto směry poskytují příležitosti k vývoji lepších vědeckých nástrojů na ochranu zdraví lidí a zvířat i životního prostředí, uvádí agentura.

 

(nov)

 

Zdroj: O’Shea D. EMA implements new measures to minimise animal testing in drug development. Univadis. 4. 10. 2021. Dostupné na https://www.univadis.com/viewarticle/ema-implements-new-measures-to-minimise-animal-testing-in-drug-development-13356f70-9b92-3ed6-9d20-41468bcf06a3?utm_content=4718560&sso=true.

Další novinky

Přečíst článek
Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Přečíst článek
Zvyšování dávek antikonvulziv v těhotenství: ano, nebo ne?

18. 5. 2022

Těhotné ženy s epilepsií mohou procházet výkyvy hladin léků a tím mohou být vystavené zvýšenému riziku záchvatů. Změny koncentrací léčiv ale dosud nebyly objektivizovány na větším vzorku žen a porovnány v různých stadiích těhotenství. To se změnilo s následující studií.

Přečíst článek
Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Přečíst článek
Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 18.05.2022

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři