;

Novinky

Fotografie ze smartphonů mohou detekovat anémii

3. 11. 2021 | E-health Všechny specializace

Screening anémie by mohlo být možné provádět pomocí fotografie vnitřního očního víčka získané standardní kamerou smartphonu. Uvádí to nová studie publikovaná americkým týmem v časopise PLoS ONE.

Nízká koncentrace hemoglobinu, anémie, postihuje zhruba 5,6 % Američanů a více než 25 % celosvětové populace. Závažná forma tohoto jevu je významným rizikovým faktorem morbidity a mortality, a to zejména u dětí, seniorů a chronicky nemocných osob. Levný, dostupný a neinvazivní nástroj pro screening a diagnostiku anémie by tak byl vítaným přínosem.

Oko jako brána k diagnostice anémie

Již dřívější studie odhalily, že vnitřní strana spodního očního víčka, spojivka (tunica conjunctiva), se při anémii jeví bledší. Aktuální práce zkoumala obrázky spojivek získané smartphonem od 142 osob s různými plazmatickými koncentracemi hemoglobinu. Na každé fotografii byla zvětšena malá oblast spojivky a vědci vypracovali algoritmus, který optimalizoval barevné rozlišení. Zároveň byl vytvořen predikční model, který dal do souvislosti barvu spojivky ve srovnání s okolní kůží a očním bělmem a koncentraci hemoglobinu u dané osoby. Následně vědci tento algoritmus aplikovali na vyhodnocení fotografií získaných od 202 nových pacientů.

 

Lepší výsledky z kvalitní fotografie

V analýze nové sady fotografií byl vytvořený model v predikci anémie přesný v 72,6 % (interval spolehlivosti [CI] 71,4–73,8), citlivý v 72,8 % (CI 71–74,6) a specifický v 72,5 % případů (CI 70,8–74,1). Přesnost v transfuzních limitních hodnotách byla vyšší: 94,4 % (CI 93,7–95,0) pro nižší limit a 86 % (CI 85,0–86,9) pro horní limit. Barva kůže výsledky neovlivňovala, ale určitý efekt měla kvalita fotografií.

 

Výsledky naznačují, že vhodná aplikace pro chytré telefony by mohla pomoci v telemedicíně vyhledávat anemické pacienty nebo pomáhat „na dálku“ v oblastech, kde infrastruktura neumožňuje běžné krevní testy. Použití neinvazivní techniky pro detekci anémie otevírá dveře širokému použití screeningu, včasné diagnóze i léčbě.

 

(mir)

 

Zdroj: Smartphone Photos can be Used to Detect Anemia. 14. 7. 2021. Digitalhealthnews. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6478:smartphone-photos-can-be-used-to-detect-anemia&catid=164:research.Originální studie: Suner S., Rayner J., Ozturan I. U. et al. Prediction of anemia and estimation of hemoglobin concentration using a smartphone camera. PLoS ONE 2021; 16 (7): e0253495. Dostupné na https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0253495.

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Přečíst článek
Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Přečíst článek
Zvyšování dávek antikonvulziv v těhotenství: ano, nebo ne?

18. 5. 2022

Těhotné ženy s epilepsií mohou procházet výkyvy hladin léků a tím mohou být vystavené zvýšenému riziku záchvatů. Změny koncentrací léčiv ale dosud nebyly objektivizovány na větším vzorku žen a porovnány v různých stadiích těhotenství. To se změnilo s následující studií.

Přečíst článek
Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Přečíst článek
Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 18.05.2022

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři