;

Novinky

Hygieniky čekají změny v odměňování

5. 10. 2021 | Daně Všechny specializace

Zaměstnanci hygienických stanic si v uplynulých měsících sáhli na dno svých sil. Ne všichni vydrželi, pandemie si i zde vybrala svoji daň. Vláda chce proto změnit systém odměn a doufá, že tento krok stabilizuje na hygienických stanicích ne právě optimální personální situaci.

Vláda 13. 9. 2021 schválila návrh nařízení o platových poměrech státních zaměstnanců. Počítá se zrušením zvláštní stupnice platových tarifů lékařů pracujících na krajských hygienických stanicích. Podle autorů novely nařízení vlády se tato stupnice v případě orgánů ochrany veřejného zdraví neosvědčila z hlediska garance podmínek spravedlivého odměňování a v praxi byla využívána minimálně. Naopak se zavádí možnost určit klíčové posty a zvýšit příplatky za práci v terénu. Pro lékaře, kteří by změnou byli na mzdě kráceni, počítá návrh s přechodným ustanovením. Systém nového odměňování by měl podle návrhu začít platit od 1. ledna 2022.

Větší zodpovědnost, více peněz

Na hygienických stanicích je více než dva tisíce služebních míst a pracují zde hlavně ženy. Kvůli náporu práce někteří zaměstnanci již odešli a jiní se chystají do penze. Na služebních místech přitom mohou být až do 70 let. Nově by konkrétní zaměstnanci hygien na klíčovém služebním místě s mimořádně složitou agendou a odpovědností mohli dostat platový tarif v mimořádné výši. Proto je namístě umožnit služebním orgánům tato místa v tomto oboru kvalifikovat.

Riskují zdraví

Hygienici v terénu jsou navíc často vystaveni agresivitě kontrolovaných. Výkon služby tak pro ně představuje značnou míru neuropsychické zátěže i s určitým rizikem ohrožení zdraví nebo života. Proto by měli mít nárok na zvýšení příplatků za práci v terénu, a to z nynějšího rozpětí měsíční výše 500 až 1300 korun na 750 až 2500 korun. Nastavení konkrétního zvláštního příplatku bude v kompetenci jednotlivých služebních úřadů.

Podle březnového vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného dá letos stát na odměny zaměstnancům hygienických stanic a zdravotních ústavů přes 200 milionů korun. Ze státního rozpočtu půjde přes 180 milionů, dalších zhruba 25 milionů přidá Ministerstvo zdravotnictví.

(nov)

Zdroje:

1.     Změna v odměňování hygieniků: V jakém případě budou mít nárok na mimořádný tarif? ČTK. 1. 8. 2021. Dostupné na https://cnn.iprima.cz/zmena-v-odmenovani-hygieniku-kdo-by-mohl-mit-narok-na-mimoradny-tarif-30718.

2.     Usnesení vlády České republiky ze dne 13. září 2021 č. 777. Dostupné na https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAC6WBJDYD.

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 27.10.2021

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři