;

Novinky

Hypoxémii u akutního respiračního selhání při onemocnění covidem-19 mohou zmírnit probiotika

14. 9. 2022 | Aktuality Infekční medicína Interní lékařství Pneumologie a ftizeologie

Probiotika lze využít nejen jako prevenci, ale i jako podporu léčby osob s akutním respiračním selháním v důsledku pneumonie vyvolané virem SARS-CoV-2.

Probiotikum v prevenci akutního respiračního selhání u covidu-19

Již dříve bylo publikováno, že podávání probiotik SLAB51 snižuje riziko rozvoje respiračního selhání u pacientů s těžkým průběhem covidu-19, a to cestou aktivace kyslík šetřících mechanismů, které kyslík šetří pro orgány kritické pro přežití.

Hodnocení přidání probiotika u pacientů s neinvazivní mechanickou ventilací

Retrospektivní analýza zveřejněná v časopise Biomedicines se věnovala hodnocení možného přínosu tohoto probiotika u 36 pacientů s covidovou pneumonií, kteří potřebovali neinvazivní mechanickou ventilaci pomocí přístroje na udržení pozitivního tlaku v dýchacích cestách (CPAP). Porovnávána byla standardní péče (SOC) a SOC doplněná perorálním podáváním probiotika SLAB51. Sledována byla saturace krve kyslíkem, krevní obraz a klinické parametry, a to během prvních 24 hodin hospitalizace a následně třetí a sedmý den. Primárním sledovaným parametrem byla délka použití CPAD.

 

Zmírnění hypoxémie, zkrácení mechanické ventilace

Při zahájení sledování měli pacienti ve skupině léčené probiotiky nižší saturaci krve kyslíkem než kontrolní skupina se samotnou SOC, třetí den se ale situace obrátila. Sedmý den pak potřeboval CPAP významně nižší podíl pacientů ve skupině léčené probiotiky než ve skupině bez nich. Všichni pacienti měli při zahájení studie trombocytopenii. Po třech dnech byl ve skupině s probiotiky zjištěn významný nárůst počtu trombocytů a v kontrolní skupině pokles. Míra oxidačního stresu měřená podle hladiny malondialdehydu u pacientů léčených probiotiky v průběhu času mírně klesala, zatímco u skupiny bez probiotik stoupala.

 

Závěr

Výsledky této retrospektivní analýzy provedené v reálné praxi ukazují rychlý a významný přínos přidání probiotik do léčby pacientů s akutním respiračním selháním při covidové pneumonii. Podávání probiotika SLAB51 bylo spojeno s významným zvýšením saturace krve kyslíkem a zkrácením doby používání CPAP.

 

(nov)

 

Zdroj: Trinchieri V., Marazzato M., Ceccarelli G., et al. Exploiting Bacteria for Improving Hypoxemia of COVID-19 Patients. Biomedicines. 2022 Aug 1; 10 (8): 1851. Dostupné na https://www.mdpi.com/2227-9059/10/8/1851.

 

Foto: Unsplash.com

Další novinky

Přečíst článek
Kožní a alergické reakce na vakcíny proti onemocnění covid-19: covidová ruka, „celulitida“ i anafylaktický šok

23. 9. 2022

Vakcinace je i v současné době stále zbraní číslo jedna proti celosvětové infekci vyvolané virem SARS-CoV-2. Přináší s sebou nicméně i nežádoucí účinky, od kožních projevů, které rychle odezní, až po ty nejzávažnější.

Přečíst článek
Doplňková léčba omalizumabem může zlepšit efekt alergenové imunoterapie

23. 9. 2022

V časopise Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology byl publikován přehledový článek zabývající se přínosy omalizumabu coby doplňkové léčby k alergenové imunoterapii.

Přečíst článek
Léčba (ne)závažných plicních změn při infekci covid-19 u dětí: jak přesně vypadá?

23. 9. 2022

Virové respirační infekce mají většinou závažnější průběh u dětí, SARS-CoV-2 se však tomuto pravidlu vymyká. Počty nakažených jsou stejné mezi dětmi i dospělými, průběh u dětí je však většinou asymptomatický a u dospělých naopak často až velmi závažný.

Přečíst článek
Plicní fibróza po prodělání covidu-19: hrozí až polovině nemocných

23. 9. 2022

I přesto, že plicní fibróza patří mezi časté následky infekce virem SARS-CoV-2, k její prevalenci, rizikovým faktorům či vlivu komorbidit nebyl až dosud k dispozici dostatek ucelených dat. To se nyní změnilo díky metaanalýze publikované v periodiku Annals of Medicine and Surgery.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 02.10.2022

Znáte průměrný věk pacienta při diagnóze roztroušené sklerózy?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři