;

Novinky

Léčba deprese sertralinem u mladé pacientky

22. 6. 2020 | Aktuality Neurologie Psychiatrie Psychologie

Dvacetiletá pacientka vyhledala ambulantního psychiatra kvůli tři týdny trvajícím potížím s celkovým poklesem nálady, se soustředěním, spánkem a zhoršením paměti.

Dvacetiletá pacientka vyhledala ambulantního psychiatra kvůli tři týdny trvajícím potížím s celkovým poklesem nálady, se soustředěním, spánkem a zhoršením paměti. Uváděla, že nemá chuť k jídlu, přestaly ji bavit každodenní i společenské aktivity, ztratila zájem o okolí. Večer dlouho usíná a ráno se jí nechce vstávat. Nemůže se učit.

Osobní a rodinná anamnéza

Pacientka je studentkou 2. ročníku vysoké školy, nemá žádná chronická onemocnění, úrazy ani operace v anamnéze neuvádí. Je svobodná, bezdětná. Návykové látky a kouření neguje, alkohol pije příležitostně. Psychiatrická a neurologická onemocnění se v rodinné anamnéze nevyskytují, rodiče i sestra jsou zdrávi.

Vstupní vyšetření

Pacientka byla dobře orientovaná a dobře navazovala slovní kontakt. Komunikovala přiléhavě, ale stručně, zjevná byla malá slovní spontaneita, zpomalené myšlení i psychomotorické tempo a nesoustředěnost. Celkově byla naladěna sklesle až subdepresivně. Psychotické fenomény nebyly přítomny, orientační neurologické vyšetření bylo bez patologického nálezu.

Diagnóza a zahájení léčby

U ženy byla diagnostikována středně těžká deprese. S ohledem na hypodynamogenii a zachovaný spánek byla zvolena terapie sertralinem v dávce 50 mg ráno. První kontrola proběhla po týdnu léčby, subjektivně ani objektivně nedošlo ke zlepšení stavu, ale léčba byla bez nežádoucích účinků, proto byla dávka antidepresiva zvýšena na 100 mg ráno.

Průběh terapie

Po třech týdnech léčby pacientka uváděla, že u ní přetrvávají potíže se soustředěním a učením, ale je schopna ráno vstát a jít na procházku. Náladu hodnotila jako lepší. Objektivně působila živějším dojmem, odpovídala promptněji. Medikace byla ponechána v dávce 100 mg denně.

Stav po 5 týdnech léčby

Pacientka konstatovala, že se cítí lépe, dokáže se smát, ale s učením má nadále potíže. Spánek i chuť k jídlu se zlepšily. Psychomotorické tempo se oživilo, myšlení pacientky bylo komponované, ale přetrvávala dekoncentrace. Dávka sertralinu byla zvýšena na 150 mg denně (100 mg ráno, 50 mg v poledne) a další kontrola stanovena za 3 týdny.

Výsledky dvouměsíční terapie

Pacientka byla spontánní, dynamická a usměvavá, myšlení měla souvislé a logické a psychomotorické tempo bylo živé. Uváděla, že ji opět baví učení a další aktivity, se spánkem neměla potíže. U ženy nebyly pozorovány známky deprese, vymizelo i prodloužené usínání. Bylo zahájeno pozvolné vysazování medikace a po dobu tří měsíců doporučena udržovací dávka 50 mg sertralinu denně. Po 3 měsících přišla sdělit, že složila všechny zkoušky a postoupila do 3. ročníku.

(pak)

Další novinky

Přečíst článek
SÚKL informuje o pozastavení registrace léčivých přípravků s ranitidinem

1. 7. 2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v České republice vydal oznámení o ukončení postupu přezkoumání léčivých přípravků s ranitidinem a o pozastavení jejich registrace.

Přečíst článek
EMA: Úprava určitých kroků může urychlit proces registrace léků proti onemocnění covid-19

30. 6. 2020

Evropská léková agentura (EMA) informuje o změnách, díky kterým lze urychlit proces registrace léčivých přípravků určených k prevenci a léčbě onemocnění covid-19 při zachování garance doložené bezpečnosti, účinnosti a vysoké kvality schválených přípravků.

Přečíst článek
Porucha spánku jako jeden z prvních příznaků Parkinsonovy choroby

30. 6. 2020

62letá žena byla vyšetřena pro intermitentní parosmie, poruchy spánku a subdepresivní ladění. Stěžovala si také na déletrvající sníženou obratnost pravé horní končetiny a bolest klenby pravé nohy.

Přečíst článek
Porovnání fyzikální terapie a intraartikulární aplikace glukokortikoidů u pacientů s osteoartrózou kolenních kloubů

22. 6. 2020

Klinický přínos fyzikální terapie i intraartikulární injekce kortikosteroidů v léčbě osteoartrózy kolene je doložen. Studie publikovaná v New England Journal of Medicine porovnávala účinky těchto dvou léčebných postupů na zmírnění bolesti a funkci kolenního kloubu po 1 roce léčby

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Sobota 11.07.2020

Vzácná komplikace cílené léčby ložiskové psoriázy: určíte správně diagnózu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři