;

Novinky

Léčba deprese sertralinem u mladé pacientky

22. 6. 2020 | Aktuality Neurologie Psychiatrie Psychologie

Dvacetiletá pacientka vyhledala ambulantního psychiatra kvůli tři týdny trvajícím potížím s celkovým poklesem nálady, se soustředěním, spánkem a zhoršením paměti.

Dvacetiletá pacientka vyhledala ambulantního psychiatra kvůli tři týdny trvajícím potížím s celkovým poklesem nálady, se soustředěním, spánkem a zhoršením paměti. Uváděla, že nemá chuť k jídlu, přestaly ji bavit každodenní i společenské aktivity, ztratila zájem o okolí. Večer dlouho usíná a ráno se jí nechce vstávat. Nemůže se učit.

Osobní a rodinná anamnéza

Pacientka je studentkou 2. ročníku vysoké školy, nemá žádná chronická onemocnění, úrazy ani operace v anamnéze neuvádí. Je svobodná, bezdětná. Návykové látky a kouření neguje, alkohol pije příležitostně. Psychiatrická a neurologická onemocnění se v rodinné anamnéze nevyskytují, rodiče i sestra jsou zdrávi.

Vstupní vyšetření

Pacientka byla dobře orientovaná a dobře navazovala slovní kontakt. Komunikovala přiléhavě, ale stručně, zjevná byla malá slovní spontaneita, zpomalené myšlení i psychomotorické tempo a nesoustředěnost. Celkově byla naladěna sklesle až subdepresivně. Psychotické fenomény nebyly přítomny, orientační neurologické vyšetření bylo bez patologického nálezu.

Diagnóza a zahájení léčby

U ženy byla diagnostikována středně těžká deprese. S ohledem na hypodynamogenii a zachovaný spánek byla zvolena terapie sertralinem v dávce 50 mg ráno. První kontrola proběhla po týdnu léčby, subjektivně ani objektivně nedošlo ke zlepšení stavu, ale léčba byla bez nežádoucích účinků, proto byla dávka antidepresiva zvýšena na 100 mg ráno.

Průběh terapie

Po třech týdnech léčby pacientka uváděla, že u ní přetrvávají potíže se soustředěním a učením, ale je schopna ráno vstát a jít na procházku. Náladu hodnotila jako lepší. Objektivně působila živějším dojmem, odpovídala promptněji. Medikace byla ponechána v dávce 100 mg denně.

Stav po 5 týdnech léčby

Pacientka konstatovala, že se cítí lépe, dokáže se smát, ale s učením má nadále potíže. Spánek i chuť k jídlu se zlepšily. Psychomotorické tempo se oživilo, myšlení pacientky bylo komponované, ale přetrvávala dekoncentrace. Dávka sertralinu byla zvýšena na 150 mg denně (100 mg ráno, 50 mg v poledne) a další kontrola stanovena za 3 týdny.

Výsledky dvouměsíční terapie

Pacientka byla spontánní, dynamická a usměvavá, myšlení měla souvislé a logické a psychomotorické tempo bylo živé. Uváděla, že ji opět baví učení a další aktivity, se spánkem neměla potíže. U ženy nebyly pozorovány známky deprese, vymizelo i prodloužené usínání. Bylo zahájeno pozvolné vysazování medikace a po dobu tří měsíců doporučena udržovací dávka 50 mg sertralinu denně. Po 3 měsících přišla sdělit, že složila všechny zkoušky a postoupila do 3. ročníku.

(pak)

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 24.04.2024

Ženské reprodukční zdraví a kardiovaskulární onemocnění

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři