;

Novinky

Léčba tisíců alergiků v ohrožení kvůli rozhodnutí ministerstva

30. 11. 2022 | Právo Všechny specializace

Česká společnost alergologie a klinické imunologie bije na poplach. Tabletová forma alergenové imunoterapie možná nebude kvůli sporům ohledně výše a podmínek její úhrady k mání.

Podle MUDr. Ireny Krčmové, vedoucí pracovní skupiny pro alergenovou imunoterapii při výboru České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI), situace lékaře zaskočila. Ministerstvo zdravotnictví totiž vyhovělo odvolání Svazu zdravotních pojišťoven proti rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ohledně výše a podmínek úhrady přípravku sublingvální tabletové imunoterapie pylových alergií. Rozhodnutí zrušilo a vrátilo věc SÚKL k novému projednání. Tento akt podle MUDr. Krčmové ovlivní léčbu zhruba čtyř tisíc alergiků.

Rychlost je zásadní

ČSAKI v reakci na rozhodnutí požádala resort o pozastavení vykonatelnosti rozhodnutí ministerstva až do nového rozhodnutí SÚKL. Na žádost výboru ČSAKI bude navíc Státním ústavem pro kontrolu léčiv provedena hloubková revize referenční skupiny preparátů pro sublingvální imunoterapii. Společnost slovy MUDr. Krčmové dělá vše pro návrat sublingválních tabletových alergenů do léčby alergiků. Požaduje po Ministerstvu zdravotnictví rychlé řešení, protože jde o zásadní imunomodulační postup v této specializaci, který se najednou stal pro mnoho alergiků z hlediska léčby nedosažitelný.

 

O přípravku

Přípravek Itulazax slouží k léčbě dospělých pacientů se středně závažnou až závažnou alergií na pyly břízy a pyly stromů homologních s břízou. U léčivých přípravků sublingvální imunoterapie, kam Itulazax spadá, přitom nelze použít zaměnitelnost přípravků z důvodu odlišného složení, dávkování i lékové formy. Rozhodnutí resortu navíc přišlo v nejméně vhodnou chvíli. Noví pacienti již včasnou léčbu Itulazaxem zahájili. Jejím nečekaným přerušením tak může dojít nejen ke komplikacím pro pacienty, ale také ke znehodnocení již investovaných peněz i práce specialistů.

 

(nov)

 

Zdroj: Rozhodnutí ministerstva postihne čtyři tisíce alergiků. Situace nás zaskočila, žádáme o jeho pozastavení, říká Krčmová z ČSAKI. Zdravotnický deník. 10. 11. 2022. Dostupné na https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/11/rozhodnuti-ministerstva-postihne-ctyri-tisice-alergiku-situace-nas-zaskocila-zadame-o-jeho-pozastaveni-rika-krcmova-z-csaki/.

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 30.01.2023

Ovlivňuje obstrukční plicní onemocnění průběh covidu-19?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři