;

Novinky

Listopad jako měsíc boje proti kouření: Mezinárodní nekuřácký den (16. 11.) a Světový den CHOPN (20. 11.)

16. 11. 2020 | Aktuality Alergologie a imunologie Onkologie Pneumologie a ftizeologie Praktické lékařství pro dospělé

Na listopad připadají dva významné dny týkající se kouření, které mají podobné poselství: připomínat škodlivost kouření a představit možnosti léčby závislosti na tabáku.

Závislost na tabáku i CHOPN generují statisíce pacientů

V České republice zemře ročně na nemoci spojené s kouřením přibližně 17 000 osob. Chronickou obstrukční nemocí, která je v 80 % případů zapříčiněna právě kuřáctvím, trpí na Slovensku téměř 80 000 pacientů. Toto jsou jen zlomky ze statistik souvisejících s kouřením. Lékaři by proto měli využít každou příležitost, a to nejen při světových dnech, kdy mohou své pacienty upozornit na škodlivost kouření a širokou škálu jeho dopadů na zdraví a motivovat je k zahájení léčby.

Podporujme léčbu pod odborným dohledem

Při podpoře odvykání kouření se vyplatí konstruktivní přístup. Lékaři i ostatní zdravotníci by měli pacientům sdělovat konkrétní informace, jaké zdravotní dopady kromě onemocnění dýchacích cest jim kouření způsobuje, a odkázat je do centra pro závislé na tabáku, kde léčba probíhá pod vedením odborníků. To na rozdíl od individuálních pokusů výrazně zvyšuje její úspěšnost. Pro pacienty je důležitá také informace, že na léčbu závislosti na tabáku přispívají zdravotní pojišťovny.

Typický pacient s CHOPN

S ohledem na souvislost mezi kuřáctvím a CHOPN je důležité si uvědomit, že až 70 % pacientů s CHOPN o svém onemocnění neví. Typický pacient s CHOPN je čtyřicátník, který kouří déle než 5 let, při námaze se zadýchává, trpí neutišitelným kašlem s produkcí hlenu a v anamnéze má časté záněty dýchacích cest. Na nemoc může upozornit rovněž přetrvávající únava a modrofialové zabarvení kůže a sliznic. Až 40 % osob s CHOPN navíc trpí depresí. Tito pacienti by měli být řádně vyšetřeni, aby u nich v případě stanovení diagnózy CHOPN mohla být včas zahájena léčba a mohli být řádně edukováni o nutných změnách v životním stylu a ochraně dýchacích cest.

(pak)

Zdroje: Mezinárodní nekuřácký den: za život bez tabáku. Oblastní nemocnice Kladno, 15. 11. 2019. Dostupné na http://www.nemocnicekladno.cz/aktuality/554-mezinarodni-nekuracky-den-za-zivot-bez-tabaku.Chronická obštrukčná choroba pľúc: Ochorenie, ktoré berie dych. Národný portál zdravia, 21. 11. 2018. Dostupné na https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_11/Chronicka_obstrukcna_choroba_pluc__Ochorenie,_ktore_berie_dych.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&.Český občanský spolek proti plicním nemocem. Dostupné na https://www.copn.cz/cs/aktuality/podzimn-akce-zmny-146.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 02.12.2020

Prevence preeklampsie v těhotenství: který lék by mohl nejlépe fungovat?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři