;

Novinky

Miliardy podpoří boj ČR s rakovinou

31. 8. 2021 | Daně Všechny specializace

Rakovinné bujení je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí po nemocích srdce a cév. Stát se rozhodl pro razantnější kroky a hodlá zapracovat jak na posílení prevence, tak na dostupnosti a kvalitě léčby.

Ročně je u nás diagnostikováno kolem 85 tisíc nových případů onemocnění rakovinou. Zhruba 27 tisíc lidí nádorům a dalším typům rakoviny podlehne. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se dnes investuje hlavně do dostupnosti moderní péče a nových léků, celkově se podle něj na léčbu rakoviny vydá asi šest miliard korun. Z evropských peněz půjde do zdravotnictví v příštích letech 50 miliard korun, od roku 2014 to bylo osm miliard.

Prevence je zásadní

Šanci na vyléčení zvyšuje včasné odhalení nádoru, což má zajišťovat preventivní péče. V Česku fungují tři takzvané screeningové programy, tedy možnost pravidelných vyšetření rizikových skupin. Díky těmto programům poklesla za deset let například úmrtnost na rakovinu prsu téměř o 10 % a tlustého střeva o 30 %.

Specializovaná nemocnice  

Podpořit boj s rakovinou má také vznik nové onkologické nemocnice, nazvané Český onkologický institut, v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Samotná budova má podle dřívějších informací vyjít asi na sedm miliard. Na Ministerstvu zdravotnictví vznikla pro jeho výstavbu pracovní skupina, nyní se podle ministra zpracovává studie proveditelnosti. První provozy by se v Českém onkologickém institutu mohly podle předsedy Evropské společnosti gynekologické onkologie Davida Cibuly otevřít za šest let.

Vše pod jednou střechou

Onkologická nemocnice má poskytovat komplexní péči. V jednom objektu tak bude dostupná veškerá péče, od prevence a úvodních vyšetření přes zobrazovací metody a operační zákroky až po chemoterapii, radioterapii nebo ozařování. V plánu je asi miliardová investice do rozšíření podobné specializované nemocnice v Brně, Masarykova onkologického institutu. Plánují se i čtyři výzkumné ústavy, z nichž jeden se zaměří na rakovinu, a vzniká také národní plán boje s rakovinou do roku 2030.

(nov)

Zdroj: V Česku vznikne onkologická nemocnice. Na boj s rakovinou půjde 50 miliard z EU. Aktuálně.cz. 29. 6. 2021. Dostupné na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/z-evropskych-penez-pujde-do-zdravotnictvi-50-miliard-vznikne/r~0a2a0edcd8d411ebb02dac1f6b220ee8/.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Přečíst článek
Další bezdůvodné zákazy ministerstva, potvrdil soud

15. 9. 2021

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo v rozporu se zákonem. Vyjádřil se tak Nejvyšší správní soud (NSS). Podobně již soud zrušil jiná nařízení Ministerstva zdravotnictví, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění.

Přečíst článek
Webový nástroj webSalvador pomůže v boji proti rezistentním bakteriím

15. 9. 2021

Vědci z Texas A&M School of Public Health využili Luriův–Delbrückův experiment k vývoji inovativní technologie, která může posunout výzkum bakteriálních mutací a stát se novou zbraní proti antibiotické rezistenci.

Přečíst článek
Inteligentní koberec spočítá počet cviků i spálené kalorie

8. 9. 2021

Aladinův kouzelný koberec má nyní konkurenci. Ten od společnosti MIT sice nelétá ani nemluví, zato ale dokáže odhadnout pozici člověka bez použití kamer. Jde o další příspěvek k rozvoji personalizované „samoléčby“, smart domácností a herního prostředí.

Přečíst článek
Umělá inteligence pomáhá překonat stigma spojené s duševními problémy

1. 9. 2021

Deprese je celosvětovým problémem se závažnými dopady na zdraví jedince i ekonomiku. Účinné nástroje pro screening tohoto onemocnění by lékařům usnadnily boj s jeho narůstající prevalencí. Japonsko ukazuje, jak lze pro detekci příznaků deprese úspěšně použít umělou inteligenci.

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 22.09.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři