;

Novinky

Nová aplikace pro virtuální realitu tlumí bolest trénováním mozku

7. 4. 2022 | E-health Všechny specializace

Technologie virtuální reality už zdaleka není spojená jen se zábavním a filmovým průmyslem. Využívá se v psychiatrii a psychologii, ale stává se rovněž uznávanou nefarmakologickou metodou terapie bolesti. XRHealth spustila nový program pro léčbu chronické bolesti.

Kombinace psychologické a digitální terapie

Společnost XRHealth je telemedicínská platforma poskytující terapii virtuální realitou a rozšířenou realitou. Tato virtuální klinika nabízí prostřednictvím inovativních aplikací léčbu zdravotních obtíží zahrnujících neurokognitivní onemocnění, nemoci pohybového aparátu nebo stres s úzkostí. Nyní spojila síly se společností Reducept s cílem poskytnout lidem terapii chronické bolesti virtuální realitou.

Hry navržené unikátně pro virtuální realitu pomohou uživateli trénovat jeho mozek tak, aby nad svou bolestí získal kontrolu. Vychází přitom z osvědčených technik kognitivně-behaviorální terapie a terapie přijetí a odevzdání. Uživatel si v pohodlí domova nasadí na hlavu headset a může se ponořit do prostředí virtuální reality, které mu na míru sestaví vyškolení terapeuti. Ti mohou také v reálném čase na dálku sledovat, jak si pacient vede při plnění úkolů, a optimalizovat tak jeho léčbu podle aktuálního stavu.

Možné řešení nadužívání analgetik

Podle vládní agentury CDC (Centers for Disease Control and Prevention) se ve Spojených státech v roce 2019 potýkalo s chronickou bolestí více než 20 % dospělé populace a přes 7 % dospělých Američanů bolest v běžném životě významně omezovala. Strmá spotřeba analgetik a opioidů vede u mnoha lidí k vytvoření závislosti a obrovským problémem je rovněž zneužívání opioidů na předpis. 

Technologie virtuální reality by tak mohla k vyřešení této problematiky významně přispět. Pohlcující zážitky virtuální reality totiž poskytují úlevu od bolesti bez nutnosti analgetické medikace, což může vést ke snížení závislosti na lécích.

 

(svat)

 

Zdroj: XRHealth launches VR gaming program to aid pain management. Mobilhealthnews. 26. 7. 2021. Dostupné na https://www.mobihealthnews.com/news/xrhealth-launches-vr-gaming-program-aid-pain-management. Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 25.06.2022

Znáte nová doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního infarktu myokardu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři