;

Novinky

Nová koncepce dotací na rezidenční místa je připravena. Čeká ji mezirezortní připomínkové řízení

12. 5. 2020 | Daně Všechny specializace

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo novou koncepci dotací na rezidenční místa pro mladé lékaře. Změny jsou součástí novely zákona o zdravotnických povoláních lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, která je nyní v připomínkovém řízení. Nová pravidla by mohla začít platit v roce 2021.

Cíle nového rezidenčního programu

Nová koncepce si klade za cíl finančně podpořit mladé lékaře v průběhu specializačního vzdělávání, motivovat poskytovatele zdravotních služeb ke vzdělávání lékařů a zlepšit personální situaci v lokalitách s největším nedostatkem lékařů.
Dotace bude určena převážně na plat mladého lékaře. Zapojení do tohoto programu je dobrovolné, avšak lékař by se měl zavázat, že zůstane v daném regionu stejně dlouhou dobu, po kterou dotaci pobíral.

Struktura a výše dotace

U všeobecného lékařství bude 80 % dotace určeno na plat lékaře a 20 % na úhradu poplatku za povinné kurzy, stáže a na odměnu školitele. Vzdělávání rezidenta by mohlo být podpořeno dotací až 66 tisíc korun měsíčně. Tato částka by byla určena na vzdělávání praktického lékaře na rezidenčním místě v lokalitě s největším nedostatkem lékařů.
Koncepce je systémovým řešením, které má přispět k plynulé mezigenerační obměně lékařů v ČR. Ročně se podle odhadů Ministerstva zdravotnictví podaří podpořit 300 rezidentů ve specializačním vzdělávání a 200 rezidentů v základním kmeni celkovou roční částkou 880 milionů korun.

(pak)

Zdroj: Vzdělávání na rezidenčních místech bude pro mladé lékaře finančně zajímavější, zejména tam, kde jich je nedostatek. Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví ČR, 26. 2. 2020. Dostupné na https://www.mzcr.cz/dokumenty/vzdelavani-na-rezidencnich-mistech-bude-pro-mlade-lekare-financne-zajimavejsiz_18571_1.html.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Sobota 11.07.2020

Vzácná komplikace cílené léčby ložiskové psoriázy: určíte správně diagnózu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři