;

Novinky

Novela zrychlí práci lékařské posudkové služby

12. 1. 2023 | Právo Všechny specializace

Posudky osob žádajících o nejrůznější dávky trvají často velice dlouho. Žádosti totiž lékaři nestíhají vyřizovat včas, neboť je jich málo. Situace by se ale s novým rokem mohla zlepšit.

Výbor pro sociální politiku již dlouho upozorňuje na fakt, že posuzování invalidity nebo nároku na příspěvek na péči trvá neúnosně dlouho. Proces se vleče a finanční podpory se někteří potřební občas ani nedočkají. To snad změní novela zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.

Vznik míst pro posily

Od Nového roku mohou posudkovým lékařům pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní odborní nelékařští zdravotní pracovníci. V rámci oblastních správ sociálního zabezpečení pro ně vznikne přibližně 160 systemizovaných míst a podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se tím zvrátí dosavadní nepříznivá posudková praxe. Posuzování bude rychlejší a efektivnější, a k lidem v nepříznivé životní situaci tedy celkově vstřícnější. Účelně se budou využívat kompetence ONZP (Odbor nelékařských zdravotnických pracovníků) i posudkových lékařů. Při vydávání posudků by měl být podle MPSV nástrojem kvality tzv. princip „čtyř očí“.

 

Naděje na zrychlení

Kvůli věkovému průměru u nás posudkových lékařů stále ubývá a proces vyřizování žádostí je zdlouhavý. To by měla novela změnit, což je pro osoby se zdravotním znevýhodněním dobrá zpráva. Pro mnoho z nich je totiž rychlá podpora od státu zásadní. U jednoduchých případů budou moci posudek zpracovávat pouze odborní zdravotnicky vzdělaní pracovníci a lékař pak jen podpisem zpečetí správnost posudku. Mezi tyto pracovníky patří třeba všeobecné sestry, ergoterapeuti, zdravotně-sociální pracovníci, zdravotničtí záchranáři nebo fyzioterapeuti. Osoby čekající na přidělení invalidního důchodu, příspěvku na péči nebo na kompenzační pomůcku tak mají naději na zkrácení délky celého řízení.

Novela navíc obsahuje i změny týkající se vyžádání lékařského vyšetření pro účely posouzení ve věcech sociálního zabezpečení, doplnění podkladů o zdravotním stavu poskytovatelem zdravotních služeb a dalších. Do procesu se pak nově doplní lhůty, ve kterých posuzovaná osoba může předložit podklady ke zhodnocení svého zdravotního stavu.

 

(nov)

 

Zdroj: Vznikne 160 systemizovaných míst odborných nelékařských pracovníků. Od 1. ledna budou moci pomáhat posudkovým lékařům. Naše zdravotnictví. 9. 12. 2022. Dostupné na https://www.nasezdravotnictvi.cz/aktualita/vznikne-160-systemizovanych-mist-odbornych-nelekarskych-pracovniku-od-1-ledna-budou-moci-pomahat-posudkovym-lekarum.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 25.03.2023

Jakým objevem přispěli čeští vědci k výzkumu lymeské boreliózy?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři