;

Novinky

Nový datový portál COVID-19 má pomoci urychlit vývoj vakcíny

28. 10. 2020 | E-health Všechny specializace

Více než 73 000 vědců spolupracuje na nové online platformě vytvořené Evropskou cloudovou iniciativou pro otevřenou vědu (EOSC), kde vědci sdílejí data o infekci covid-19 a zlepšují naše chápání viru. Cílem je pomoci rychlejšímu vývoji vakcíny a stanovit terapeutické postupy.

Nová evropská datová platforma pro covid-19, která není omezena nadměrnou byrokracií nebo platbami, je otevřeným digitálním prostorem pro výzkumné pracovníky, kteří sdílejí a nahrávají obtížně vyhledatelná data o SARS-CoV-2 z různých zdrojů.Na portálu jsou zastoupeni vědci ze širokého spektra zemí, přičemž většina jeho uživatelů pochází z Velké Británie (12 %), USA (9 %), Španělska (8 %), Itálie (8 %) a Německa (7 %).

Koordinace

Datový portál COVID-19, který generuje o této nemoci obrovské množství údajů z klinických hodnocení, výzkumných středisek, nemocnic a národních systémů zdravotní péče, úspěšně koordinoval údaje od doby, kdy se pandemie začala šířit začátkem února 2020.
Koordinátor projektu ze společnosti EOSC-Life Niklas Blomberg uvedl: „Již vidíme, že platforma hraje klíčovou roli v tom, že umožňuje vědcům pochopit základní otázky týkající se viru. Vědci sdílejí znalosti o tom, jak virus při šíření mutuje, jaká je jeho základní biologie, jak infikuje, zda existují nějaké cíle pro léčiva nebo intervenční body, kde lze použít již známé léky, a jaké jsou reakce člověka, například genetické rizikové faktory závažnosti onemocnění.“Zároveň je připravováno i řešení pro federativní přístup k datům, která nemohou být volně sdílena.

Federativní přístup k datům

Blomberg věří, že to připraví půdu pro federativní model – víceúrovňové sdružení dat poskytující širokou škálu veřejně financovaných služeb na národní, regionální a institucionální úrovni.„Shromážděná data povedou k bohatým souborům dat, například z genetiky, proteomiky a sérologie, shromážděným od velkého počtu pacientů s covidem-19, a tato data je třeba bezpečně ukládat a sdílet v souladu s GDPR. K přechodu z centralizovaného modelu na federativní systém s ukládáním dat a přístupem v celé Evropě,“ uvedl Blomberg.
Plán pro budoucnostÚspěch datového portálu je vnímán jako první krok k vytvoření širší sítě datových center pro COVID-19. Amonida Zadissa, projektová manažerka v EMBL-EBI, uvedla: „Vzhledem k tomu, že velká část hostitelských dat portálu COVID-19 bude pocházet přímo z klinické péče, bude podléhat vnitrostátním zákonům a předpisům. U většiny z těchto údajů nebude pravděpodobně udělen souhlas, aby opustily národní jurisdikce.“Tento projekt zároveň otevírá cestu pro další projekty zaměřené na sdílení vědeckých a medicínských dat v rámci Evropy.
Více informací o celém projektu můžete nalézt zde: https://www.covid19dataportal.org/.

(norg)


Zdroj: 73,000 Scientists Collaborate over New COVID-19 Data Portal to Speed up Vaccine Development. Digital Health News. Publikováno 27. 8. 2020. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/development/6226-73-000-scientists-collaborate-over-new-covid-19-data-portal-to-speed-up-vaccine-development.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 02.12.2020

Prevence preeklampsie v těhotenství: který lék by mohl nejlépe fungovat?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři