;

Novinky

Odborníci spolu s umělou inteligencí inovují aplikaci pro kontrolu diabetu

2. 3. 2023 | E-health Všechny specializace

Kontrola glykémie je nedílnou součástí života diabetiků. Přesto je selfmonitoring glykémie pro řadu pacientů obtížný. Odborníci z Oregon Health & Science University (OHSU) spojili síly s umělou inteligencí, aby pacientům management jejich diabetu výrazně usnadnili.

Aplikace DailyDose

Projekt pod vedením biomedicínského inženýra Petera G. Jacobse, Ph.D., a docentky Leah Wilsonové, odbornicí na endokrinologii a diabetologii, má za cíl vylepšit již existující aplikaci DailyDose. Tato aplikace pomáhá pacientům s diabetem 1. typu nejen monitorovat hladinu glukózy v krvi a dávkovat inzulin, ale také optimalizovat dietní režim i pohybovou aktivitu. DailyDose využívá k vyhodnocení glykémie i k následným doporučením algoritmy umělé inteligence.

Aplikace úspěšně prošla klinickým hodnocením. Studie z roku 2020 zjistila, že doporučení aplikace do značné míry korespondovala s doporučením diabetologů. Následná studie z roku 2022 rovněž potvrdila, že hladina glukózy se zlepšila více u lidí dodržujících doporučení aplikace než u těch, kteří se těmito doporučeními neřídili tak často.

Přesto má aplikace řadu nedostatků. Vědci například přišli na to, že někteří lidé ji nevyužívali, protože nechápali přesný dopad jejích doporučení na hladinu glukózy nebo se mylně domnívali, že by si mohli navrhovanými změnami chování dokonce uškodit. Mezi další faktory negativně ovlivňující management diabetu patřil například i velký stres nebo přepracovanost.

Na edukaci záleží

Aby lidé aplikaci důvěřovali a byli motivováni ji používat, přistoupili vědci k její aktualizaci. Zdokonalili algoritmy pro monitoring glukózy i vydávání následných doporučení a pro větší přehlednost zlepšili uživatelské rozhraní.

Zároveň s vědomím toho, jak nenahraditelnou a důležitou roli hraje při léčbě správná edukace, zajistili uživatelům podpůrný tým klinických odborníků, kteří jim vhodnou edukací pomohou překonat problémy, jež jim brání v navrhovaných změnách.

 

Efektivitu ověří studie

Aktualizovanou aplikaci vědci otestují v randomizované multicentrické klinické studii, která bude trvat 38 týdnů a zúčastní se jí celkem 93 lidí s diabetem 1. typu.

Po prvních 12 týdnech bude účastníkům studie, kteří nebudou profitovat ze samotného používání aplikace, poskytnuto školení od kvalifikovaného edukátora v oblasti diabetu nebo psychologa. Vědecký tým současně vyvíjí online koučovací platformu, která by měla být s aplikací DailyDose propojena.

„Někteří lidé, kteří zcela nezvládají management diabetu, mohou mít z personalizovaného koučování prospěch,“ podotýká docentka Leah Wilsonová. Dodává ovšem, že s ohledem na časovou a finanční náročnost individuálního poradenství jej budou poskytovat cíleně jen těm, kteří ho potřebují.

Zahájení studie je plánováno na rok 2024 a zapojí se do ní pacienti ze šesti amerických univerzitních nemocnic.

 

(svat)

 

Zdroj: AI, Diabetes Experts Combine Forces for Blood Sugar Management Study. Digital Health News. 25. 1. 2023. Dostupné na  https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6877:ai-diabetes-experts-combine-forces-for-blood-sugar-management-study&catid=164:research.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Čtvrtek 05.10.2023

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři