;

Novinky

Odměny pro zdravotníky: Dojde na žaloby?

26. 10. 2021 | Právo Všechny specializace

Počátkem srpna oznámil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, že eviduje stovky případů, kdy zaměstnavatelé nevyplatili odměny za druhou vlnu covidu-19. Někteří dokonce tvrdili, že je ani pro zaměstnance nedostali.

Odměny měli zdravotníci mimo nemocnice podle předsedkyně odborů Dagmar Žitníkové dostat nejpozději s výplatou v srpnu. Zdravotní pojišťovny už je zaměstnavatelům vyplatily. Nárok má zhruba 120 tisíc zdravotníků z asi 30 tisíc zařízení, která poskytují zdravotní služby. Pracovníci v nemocnicích už odměny dostali.

Peníze jen na odměny

Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR patří k těm, kteří prozatím odmítali svým zaměstnancům odměnu 75 tisíc korun vyplatit, kromě jiných malých ordinací větší soukromé kliniky, síť lékáren nebo dopravní zdravotní služba. Někteří zaměstnavatelé chtěli peníze využít na jiné účely, třeba na nákup přístrojů nebo rekonstrukce. Kompenzační vyhláška, kterou ministerstvo nařídilo pojišťovnám peníze vyplatit, však podle odborů jasně uvádí, že musí doputovat jako odměna ke zdravotníkům. Kdo by je použil jinak, dopouští se porušení zákonného předpisu a vystavuje se riziku sankcí, upřesnila Dagmar Žitníková. Poukázala i na dopis ministra Adama Vojtěcha. Uvádí se v něm, že pokud ministerstvo zjistí, že poskytovatel zdravotních služeb zaměstnancům odměny nevyplatil, vyzve ho k nápravě.

Kde může být chyba

Odbory se vyjádřily, že počkají zhruba do poloviny srpna, kdy by měly být už všem výplaty za červenec vyplacené. Dalším krokem je na zaměstnavatele, kteří odměny nevyplatí, upozornit ministerstva zdravotnictví a financí.

Pokud se nelze se zaměstnavatelem domluvit, doporučuje svaz nejprve se obrátit na zdravotní pojišťovny a zjistit, zda od nich dotyčný zaměstnavatel finance již dostal. Důležité je i to, zda pojišťovny měly dotčené zaměstnance uvedené v přílohách smluv. Právě nepořádek v těchto přílohách, obsahujících seznamy zaměstnanců, vyplácení odměn často zdržuje.

 

(nov)

Zdroj: Odbory: Odměny by zdravotníci měli dostat nejpozději v srpnu. Zdravotnický deník. 4. 8. 2021. Dostupné na https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/08/odbory-odmeny-by-zdravotnici-meli-dostat-nejpozdeji-v-srpnu/.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 05.12.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři