;

Novinky

Online kalkulačka odhalí pacienty s cirhózou ve vysokém riziku klinických komplikací

23. 11. 2022 | E-health Všechny specializace

Pokud jsou opakovaně a dlouhodobě poškozována játra, může vzniknout cirhóza. Určit mezi takto nemocnými pacienty ty, kterým v budoucnu hrozí největší riziko závažných problémů, však není vůbec snadné.

Pacienti se mohou nacházet ve stadiu kompenzované nebo dekompenzované jaterní cirhózy. Při kompenzované cirhóze mají málo nebo žádné příznaky. U osob s dekompenzovanou cirhózou však může dojít k závažným komplikacím, které mohou skončit i úmrtím. Měření rizika pacientů bohužel v současné době vyžaduje invazivní postup, tj. měření gradientu jaterního žilního tlaku (HVPG). Zvýšený HVPG ≥ 10 mmHg je spojen s vyšší pravděpodobností komplikací. Osoby s HVPG ≥ 16 mmHg jsou pak bezprostředně ohroženy jaterní dekompenzací.

Volba parametrů

Vědci z CeMM, Lékařské univerzity ve Vídni (MedUni Vienna) a Institutu Ludwiga Boltzmanna pro vzácná a nediagnostikovaná onemocnění (LBI-RUD) spojili své odborné znalosti v oblasti strojového učení a managementu pacientů s cirhózou k vývoji speciálního neinvazivního algoritmu. Ten může pomoci identifikovat pacienty s cirhózou s nejvyšším rizikem závažných komplikací. Modely strojového učení byly vycvičeny na parametrech krevních testů získaných od pacientů s kompenzovanou cirhózou. Těm byly odebrány vzorky krve za účelem stanovení řady 124 biomarkerů. Z celého souboru klinických proměnných bylo výpočtem stanoveno tři a pět optimálních parametrů pro detekci vysoce rizikových pacientů. V kohortě pacientů model výborně fungoval při identifikaci pacientů s hodnotami HVPG ≥ 10 mmHg a ≥ 16 mmHg.

 

Kalkulačka napoví

Vědci se poté rozhodli vyzkoušet diagnostickou sílu neinvazivního modelu strojového učení pro předpověď komplikací cirhózy na kombinovaném souboru 1 232 pacientů s kompenzovanou cirhózou z 8 evropských klinických center. Potvrdilo se, že nový přístup má v celém souboru vynikající diagnostickou hodnotu. Jeho výhodou je, že je založen pouze na 3 nebo 5 běžně dostupných laboratorních parametrech, je neinvazivní a nevyžaduje specializované a drahé vybavení. Vědci také vyvinuli online kalkulačku, která umožňuje lékařům vypočítat riziko dekompenzace u jejich pacientů s kompenzovanou cirhózou. Je k dispozici na adrese https://liver.at/vlsg/HVPG-Calculator/.

 

(nov)

Zdroj: A Simple Online Calculator Detects Liver Cirrhosis Patients at High Risk for Clinical Complications. Digital health news. 4. 10. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6795:a-simple-online-calculator-detects-liver-cirrhosis-patients-at-high-risk-for-clinical-complications&catid=164:research.

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 30.01.2023

Ovlivňuje obstrukční plicní onemocnění průběh covidu-19?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři