;

Novinky

Osm miliard korun z REACT-EU pro české zdravotnictví

5. 1. 2022 | Daně Všechny specializace

Více než osm miliard korun z peněz EU určených na posílení schopnosti členských států reagovat na krizi související s pandemií covidu-19 (REACT-EU) dostane zdravotnictví a integrovaný záchranný systém. Pořízena má být i potravinová a materiální pomoc pro nejchudší obyvatelstvo.

Oproti původním předpokladům půjde z REACT-EU do ČR o tři miliardy korun více. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová řekla, že díky pomoci z REACT-EU získá Česko dohromady až 29,5 miliardy korun – v první vlně to bylo 21,3 miliardy korun a nyní nově dalších zhruba 8,2 miliardy korun.

Tok financí

Peníze budou směřovat opět zejména do Integrovaného regionálního operačního programu 2014–2020, a to přímo na podporu nemocnic a integrovaného záchranného systému. Podpora půjde všem nemocnicím z 98. výzvy, na další projekty zdravotních záchranných služeb a projekty hasičů. Část prostředků směřuje i do Operačního programu potravinové a materiální pomoci.

Foto: Pexels.com

Foto: Pexels.com

Vítaná pomoc

V 98. výzvě, ve které podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, bylo předloženo 125 projektů nemocnic s požadovanou dotací z EU 20,71 miliardy korun. To výrazně převýšilo částku dostupnou pro zdravotnictví.

Všechny dotace z fondu REACT-EU musí být vyčerpány nejpozději do konce roku 2023.

(nov)

Zdroj: Až osm miliard korun z REACT-EU půjde na podporu záchranářů, zdravotnictví a nejchudších. ČTK. 6. 11. 2021. Dostupné na https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/11/az-osm-miliard-korun-z-react-eu-pujde-na-podporu-zachranaru-zdravotnictvi-a-nejchudsich/.

 

Další novinky

Přečíst článek
Aplikace CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavirem pomocí AI

18. 5. 2022

Efektivní sběr dat a hodnocení míry rizika nákazy patří k pilířům úspěšného zvládnutí stále nekončící pandemie covidu-19. Mobilní aplikace CoVis dokáže díky strojovému učení analyzovat velký objem dat, a poskytnout tak velmi přesné zhodnocení rizika nákazy.

Přečíst článek
Zvyšování dávek antikonvulziv v těhotenství: ano, nebo ne?

18. 5. 2022

Těhotné ženy s epilepsií mohou procházet výkyvy hladin léků a tím mohou být vystavené zvýšenému riziku záchvatů. Změny koncentrací léčiv ale dosud nebyly objektivizovány na větším vzorku žen a porovnány v různých stadiích těhotenství. To se změnilo s následující studií.

Přečíst článek
Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Přečíst článek
Diagnostika lymské boreliózy: klinická diagnóza vs. krevní obraz

4. 5. 2022

Přesná diagnostika je u boreliózy klíčem ke správné léčbě. Podle aktuálních guidelines je u pacientů z endemických oblastí, kteří mají erythema migrans a mohli mít přisáté klíště, doporučeno řídit se klinickým nálezem, nikoliv pouze laboratorními výsledky.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 18.05.2022

Víte, jaká metoda patří mezi základní modality lokální léčby chronických ran?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři