;

Novinky

Osteoporóza a covid-19: aktuální doporučení

4. 11. 2020 | Aktuality Praktické lékařství pro dospělé

Diagnóza osteoporózy si vzhledem k rostoucímu počtu pacientů a k současnému epidemiologickému stavu zaslouží maximální pozornost. Edukace veřejnosti na poli prevence a rizik tohoto onemocnění by měla probíhat kontinuálně a nejen ve věkové skupině seniorů.

Diagnóza téměř miliónu obyvatel

Osteoporóza postihuje až 10 % populace a onemocní jí každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let. Léčba ovšem probíhá jen u zlomku pacientů, neboť v rané fázi jsou osoby s osteoporózou téměř bez příznaků. Prevence se obvykle zaměřuje na ženy po menopauze, ale s prevencí je vhodné začít mnohem dříve. Přestože osoby ve středním věku nepociťují obtíže pohybového aparátu a netrpí častými zlomeninami, je namístě je seznámit s riziky osteoporózy a vhodnými režimovými opatřeními. Lékaři by svým pacientům měli zdůrazňovat zejména význam dostatečného přísunu vápníku, doporučit stravu bohatou na bílkoviny a vitamin D, pravidelnou pohybovou aktivitu a omezení konzumace alkoholu i kouření. Pozornost je nutné věnovat rizikovým faktorům a u osob se zvýšeným rizikem rozvoje osteoporózy včas indikovat potřebná vyšetření.

Covid-19 a osteoporóza: doporučení pro pacienty

Jak uvádějí stránky Liga proti osteoporóze, samotná osteoporóza riziko nákazy novým typem koronaviru nezvyšuje. V situaci, kdy jsou nemocnice zatížené péčí o pacienty s tímto infekčním onemocněním, je nicméně více než žádoucí, aby osteoporotici neprodělali žádnou zlomeninu. Lékaři mohou při jakémkoliv kontaktu se svými pacienty připomínat nutnou obezřetnost v domácím i venkovním prostředí a zároveň podpořit přiměřenou fyzickou aktivitu i v době různých omezení. U pacientů, kteří mají obavy z návštěv zdravotnických zařízení při zhoršené epidemiologické situaci, je vhodné připomínat možnost preskripce pomocí e-receptu, aby nedocházelo k přerušení léčby. Další informace k léčbě osteoporózy v současné situaci lze najít zde.

Základní preventivní opatření, která lze pacientům doporučit

  • Prevence pádů – opatrnost v domácím prostředí je namístě: domácí prostředí by mělo být bez překážek, je vhodné nosit pevnou protiskluzovou obuv a vyvarovat se vstupu na kluzké povrchy.
  • Kontakt s rodinou a přáteli na dálku (telefonicky, e-mailem)– domácí izolace by neměla být sociální izolací.
  • Žádost o pomoc – nákupy, vyzvednutí léků v lékárně atd. – pacienti by měli vědět, že v jejich okolí existují konkrétní služby, které toto mohou zajistit.
  • Fyzická zdatnost – zůstat doma neznamená zcela nechat ochabnout svaly. Pravidelná chůze po bytě a cvičení zvyšují odolnost organizmu. Například Liga proti osteoporóze nabízí cvičební programy pro domácí prostředí.


(pak)

Zdroje:

20. říjen – Světový den osteoporózy. Státní zdravotní ústav. Dostupné na http://www.szu.cz/publikace/mezinarodni-den-osteoporozy.

COVID-19 a OSTEOPORÓZA. Liga proti osteoporóze. Dostupné na http://www.osteo-liga.cz/index.php/aktuality.World Osteoporosis Day – October 20. International Osteoporosis Foundation. Dostupné na http://worldosteoporosisday.org/about-osteoporosis. 

 

 

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Čtvrtek 25.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři