;

Novinky

Potřebujete (nejen) v době pandemie posílit duševní zdraví? Poslouchejte hudbu

22. 9. 2021 | E-health Všechny specializace

Pandemie covidu-19 a série lockdownových nařízení nás nutily hledat způsoby, jak čelit samotě a izolaci. Lidé se nejčastěji uchylovali k různým formám online zábavy včetně hudebních streamovacích služeb. Sílu hudby na naši psychiku i chování potvrzují vědci.

S hudbou do hlubin duše

Poslech oblíbené písničky dokáže zlepšit špatnou náladu, to známe asi všichni. V nedávném průzkumu v USA zařadilo 8 z 10 respondentů poslech hudby na první místo mezi činnostmi, které jim v roce 2020 přinášely nejvíce radosti.

Klinický psycholog a terapeut dr. János Kollár ovšem upozorňuje, že význam hudby pro naše emoce a duši je ještě hlubší. „Během covidové pandemie máme příležitost poznat sebe sama mnohem hlouběji. Právě hudba nám k tomu může skvěle posloužit,“ říká. Vhodným výběrem hudby zvláště ráno a večer podle něj můžeme vědomě nastavit svou náladu a lépe vnímat niternější vrstvy naší osobnosti.

Stimulace mozku a zlepšení soustředěnosti

Hudba neovlivňuje pouze duševní rozpoložení, ale zvyšuje rovněž mozkovou činnost a kognitivní schopnosti. Je zajímavé, že při poslechu hudby se aktivuje celý mozek, a nikoliv pouze jedna konkrétní hemisféra. Neurovědec Kiminobu Sugaya společně se světoznámou houslistkou Ayako Yonetani provedli výzkum vlivu hudby na čelní mozkový lalok. Zjistili, že poslech hudby mění schopnost vnímání času, posiluje imunitní systém a podílí se na regeneraci mozku.

Pozitivní účinky hudby na výkon a pozornost vyzdvihuje hudební producent Will Henshall, který pracoval se svým týmem 10 let na vývoji unikátní streamovací služby Focus@Will. Tato technologie nabízí personalizovanou hudbu, která umožnuje svým uživatelům naladit se přesně na danou činnost a zamezí zbytečnému rozptýlení. 

Hudba jako součást zdravého životního stylu

Studie publikovaná v biomedicínském periodiku SBV Journal of Basic, Clinical and Applied Health Science zkoumala, jak se hudba osvědčila coby strategie při zvládání stresu během pandemie covidu-19. Potvrdilo se, že hudba v této době navozovala pozitivní myšlenky a pomáhala lépe se vyrovnat s pocity samoty, negativismu i beznaděje. Lidé poslouchající oblíbenou hudbu získávali větší odolnost vůči stresovým a frustrujícím situacím, které pandemie přináší.

Hudbu coby nástroj ke zlepšování celkového well-beingu je tak bez nadsázky možné považovat za součást tzv. medicíny životního stylu, nového odvětví medicíny s důrazem na prevenci a udržení zdravého životního stylu.

 

(svat)

Zdroj: Can Music Technologies Help The Mental Health Pandemic? The Medical Futurist. 13. 5. 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/music-and-the-mental-health-pandemic/.

 

Foto: Pixabay.com

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 19.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři