Posudky osob žádajících o nejrůznější dávky trvají často velice dlouho. Žádosti totiž lékaři nestíhají vyřizovat včas, neboť je jich málo. Situace by se ale s novým rokem mohla zlepšit.
Česká společnost alergologie a klinické imunologie bije na poplach. Tabletová forma alergenové imunoterapie možná nebude kvůli sporům ohledně výše a podmínek její úhrady k mání.
Dopady pandemie covidu-19 na zdravotnický systém jsou stále citelné. Ministerstvo zdravotnictví proto i pro letošek připravilo návrh zákona, díky kterému je možné případně vydat kompenzační vyhlášku.
I když u ostatních tabákových výrobků platí jasná pravidla ohledně vzhledu či velikosti, na nikotinové sáčky legislativa pozapomněla. Kvůli rostoucí oblibě tohoto sortimentu hlavně u mladých lidí, děti nevyjímaje, se proto Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo jednat.
Poskytovatelé zdravotní péče dostali manuál, jak nakupovat léky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na metodickém doporučení pro nákup léčivých přípravků v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek pracoval zhruba rok. Systém by měl hlavně omezit administrativu.
Databáze receptur individuálně připravovaných léčivých přípravků (IPLP) v elektronické podobě vznikla pod záštitou České lékárnické komory. Je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a lékaře.
Roky trvající a přehlížená praxe, kdy někteří lékaři požadují po pacientech nezákonné poplatky, se nevyhýbá ani lidem prchajícím před válkou. Vízum o dočasné ochraně jim přitom zaručuje stejná práva jako českým pacientům.
Elektronizace zdravotnictví je v české legislativě ukotvena v podobě zákona č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví, již od srpna 2021. K nastartování nové etapy vztahu pacient–lékař paradoxně přispěla pandemie covidu-19.
V příštím roce se platba za státní pojištěnce zvýší. O konečné sumě budou ještě rozhodovat poslanci.
Novela zákona o zdravotním pojištění, která má pacientům se vzácnými onemocněními pomoci k dražším lékům, platí od začátku roku. Většina nemocných se k nim ale stále nedostane.