;

Novinky

Prevalence a faktory asociované s osteoporózou a denzitometrií u pacientů s psoriatickou artritidou

4. 8. 2021 | Aktuality Dermatologie Endokrinologie

Jaká je indikace k vyšetření kostní denzity a jak klinická aktivita základního onemocnění ovlivňuje výsledek? Tuto otázku si položili autoři studie recentně publikované v odborném periodiku Arthritis Care & Research.

Design studie

Tato práce analyzovala výsledky vyšetření pacientů, kterým bylo měřeno BMD (bone mineral density) na univerzitní klinice v Torontu zaměřené na psoriatickou artritidu. Metodami deskriptivní statistiky analyzovala T-skóre bederní páteře, krčku femuru a celkové kyčelní T-skóre. Coxovým regresním modelem proporcionálních rizik identifikovala prediktory vyšetření BMD. Logistickou regresní analýzou pak určila šance na výsledné normální T-skóre (T‐skóre ≥ −1,0) a BMD v rozmezí osteoporotických změn (T‐skóre ≤ −2,5).

Další analýzy určily faktory asociované se změnou hodnoty BMD v čase.

Výsledky

214 pacientů, kteří ve sledované době podstoupili denzitometrii, mělo následující hodnoty T-skóre: ­−0,30 ± 0,32 v bederní páteři, −1,10 ± 1,04 v krčku femuru a −0,45 ± 0,42 v celkovém kyčelním skóre. Osteopenii mělo 45,27 % a osteoporózu 12,94 % pacientů. Se zvýšenou šancí na zvážení indikace denzitometrického vyšetření byl asociován vyšší věk, menopauza, zvýšená hodnota reaktantů akutní fáze, biologická léčba, léčba methotrexátem a užívání systémových kortikoidů. Vyšší body mass index (BMI) a biologická léčba byly asociovány s nižším rizikem výsledku v osteoporotickém rozmezí denzitometrie. Polyartritida snad může časem snižovat hodnoty BMD, ale její vliv na situaci nebyl statisticky významný.

Závěr

Prevalence osteopenie a osteoporózy v kohortě pacientů s psoriatickou artritidou byla obdobná jako v běžné populaci. Kliničtí lékaři používají pro vytipování pacientů k denzitometrickému vyšetření rizikové faktory osteoporózy a markery závažnosti psoriatické artritidy. Polyartikulární forma může být riziková z hlediska dynamického poklesu BMD. Biologická léčba a zvýšený BMI mají protektivní účinek.

(pez)

Zdroj: Kwok T. S., Sutton M., Ye J. Y., Pereira D., Chandran V. and Gladman D. D. (2021). Prevalence and factors associated with osteoporosis and bone mineral density testing in psoriatic arthritis. Arthritis Care & Research. Accepted Author Manuscript. Dostupné na https://doi.org/10.1002/acr.24538.

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Přečíst článek
Další bezdůvodné zákazy ministerstva, potvrdil soud

15. 9. 2021

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo v rozporu se zákonem. Vyjádřil se tak Nejvyšší správní soud (NSS). Podobně již soud zrušil jiná nařízení Ministerstva zdravotnictví, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění.

Přečíst článek
Webový nástroj webSalvador pomůže v boji proti rezistentním bakteriím

15. 9. 2021

Vědci z Texas A&M School of Public Health využili Luriův–Delbrückův experiment k vývoji inovativní technologie, která může posunout výzkum bakteriálních mutací a stát se novou zbraní proti antibiotické rezistenci.

Přečíst článek
Inteligentní koberec spočítá počet cviků i spálené kalorie

8. 9. 2021

Aladinův kouzelný koberec má nyní konkurenci. Ten od společnosti MIT sice nelétá ani nemluví, zato ale dokáže odhadnout pozici člověka bez použití kamer. Jde o další příspěvek k rozvoji personalizované „samoléčby“, smart domácností a herního prostředí.

Přečíst článek
Umělá inteligence pomáhá překonat stigma spojené s duševními problémy

1. 9. 2021

Deprese je celosvětovým problémem se závažnými dopady na zdraví jedince i ekonomiku. Účinné nástroje pro screening tohoto onemocnění by lékařům usnadnily boj s jeho narůstající prevalencí. Japonsko ukazuje, jak lze pro detekci příznaků deprese úspěšně použít umělou inteligenci.

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 22.09.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři