;

Novinky

Slibná vakcína proti malárii k pediatrickému využití na obzoru?

25. 8. 2021 | Aktuality Alergologie a imunologie Infekční medicína Mikrobiologie Praktické lékařství pro dospělé

Řadu epidemických onemocnění se daří dostat pod kontrolu, u malárie to zatím ovšem neplatí. Stále jde o jednu z největších globálních infekčních hrozeb a hlavní příčinu morbidity i mortality. Řešení vědci nyní hledají ve vývoji vakcíny proti parazitu Plasmodium falciparum.

Úvod

RTS,S/AS01, dosud nejslibnější vakcína, si u afrických dětí nevedla tak dobře, jak bychom si přáli. Její účinnost byla během jednoho roku po vakcinaci pouze 55,8 % (97,5% CI 51–60). Proto se další výzkum vydal jinou cestou.

Následující práce testuje novou vakcínu proti malárii. Po věkové deeskalaci z vyšších věkových skupin bylo jejím cílem zmapovat ochranu dětí v kojeneckém a batolecím věku po očkování.

Design studie

Nový kandidátem je proteinová vakcína R21, kterou v nízké dávce a se dvěma různými sílami adjuvans (Matrix-M, MM) testovala randomizovaná kontrolovaná studie. Jejími probandy byly děti ve věku 5–17 měsíců ve městě Nanoro v Burkině Faso, oblasti sezónně se potýkající s malárií. Dětem byly podávány tři dávky očkovací látky v rozmezí čtyř týdnů před začátkem sezóny malárie, čtvrtá dávka byla podána o rok později. Primární hodnocené parametry byly bezpečnost, imunogenita a efektivita v ochraně před infekcí během jednoho roku.

 

Výsledky

450 dětí bylo randomizováno k podání vakcíny R21/MM nebo kontroly – vakcíny proti vzteklině. Po podání testované vakcíny byla její tolerabilita vyhodnocena jako dobrá a bezpečnostní profil příznivý. Po šesti měsících se malárií nakazilo 43 ze 146 dětí, kterým byla podána vakcína R21/MM s nízkou dávkou adjuvans (29,5 %), 38 ze 146 dětí, které dostaly R21/MM s vysokou dávkou adjuvans (26 %), a 105 ze 147 dětí s kontrolní vakcínou proti vzteklině (71,4 %).

 

Účinnost vakcíny byla 74 % ve formě s nízkou sílou adjuvans (95% CI 63–82) a 77 % s vyšší sílou adjuvans (95% CI 67–84). Po jednom roce se účinnost vakcíny s vyšší sílou adjuvans udržela na 77 % (95% CI 67–84). Účastníci očkovaní vakcínou R21/MM měli 28 dní po podání třetí dávky vysoké titry ochranných anti-NANP protilátek a ve skupině očkované vyšší sílou adjuvans byly titry téměř dvojnásobné než ve skupině se slabým adjuvans. Hladiny protilátek se obecně časem snižovaly, ale po boosterové dávce se vrátily na úroveň podobnou nejvyšší hodnotě.

 

Závěr

Vakcína proti parazitu Plasmodium falciparum R21/Matrix-M se u afrických dětí jeví jako bezpečná a velmi imunogenní a ukazuje velmi slibnou účinnost.

 

(pez)

 

Zdroj: Datoo M. S. et al. High Efficacy of a Low Dose Candidate Malaria Vaccine, R21 in 1 Adjuvant Matrix-M™, with Seasonal Administration to Children in Burkina Faso (April 20, 2021). Dostupné na https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3830681.

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Přečíst článek
Další bezdůvodné zákazy ministerstva, potvrdil soud

15. 9. 2021

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo v rozporu se zákonem. Vyjádřil se tak Nejvyšší správní soud (NSS). Podobně již soud zrušil jiná nařízení Ministerstva zdravotnictví, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění.

Přečíst článek
Webový nástroj webSalvador pomůže v boji proti rezistentním bakteriím

15. 9. 2021

Vědci z Texas A&M School of Public Health využili Luriův–Delbrückův experiment k vývoji inovativní technologie, která může posunout výzkum bakteriálních mutací a stát se novou zbraní proti antibiotické rezistenci.

Přečíst článek
Inteligentní koberec spočítá počet cviků i spálené kalorie

8. 9. 2021

Aladinův kouzelný koberec má nyní konkurenci. Ten od společnosti MIT sice nelétá ani nemluví, zato ale dokáže odhadnout pozici člověka bez použití kamer. Jde o další příspěvek k rozvoji personalizované „samoléčby“, smart domácností a herního prostředí.

Přečíst článek
Umělá inteligence pomáhá překonat stigma spojené s duševními problémy

1. 9. 2021

Deprese je celosvětovým problémem se závažnými dopady na zdraví jedince i ekonomiku. Účinné nástroje pro screening tohoto onemocnění by lékařům usnadnily boj s jeho narůstající prevalencí. Japonsko ukazuje, jak lze pro detekci příznaků deprese úspěšně použít umělou inteligenci.

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 22.09.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři