;

Novinky

Svaz pojišťoven znepokojuje růst nákladů ve zdravotnictví

2. 11. 2022 | Daně Všechny specializace

Pokud se situace neuklidní, může se stát, že zdravotní pojišťovny nebudou schopny platit za péči. Obavy panují již z následujících dvou let.

Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) sdružuje šest institucí, které se společně starají zhruba o 40 % obyvatel ČR. Podle představitelů SZP výdaje zdravotních pojišťoven již letos převyšují příjmy, což ještě lze pokrýt z finančních rezerv. To ovšem při stálém vysokém růstu nákladů veřejného zdravotního pojištění nemusí platit pro roky 2023 a 2024.

Nerovnováha trvá

Konečné vypořádání let 2023 a 2024 – pokud se trend výrazněji nezmění – se již může podle SZP dotknout platební schopnosti části, spíše však většiny pojišťoven. Ty by pak nemusely být schopné platit za péči. Náklady veřejného zdravotního pojištění budou příští rok podle ministerstva zdravotnictví 471,7 miliardy Kč, příjmy 432 miliard Kč.

 

Krátké ohlédnutí

V době pandemie, tedy v letech 2020 a 2021, stouply náklady ve zdravotnictví asi o 100 miliard korun. Podle SZP ale v systému zůstaly a díky dalšímu navyšování došlo u poskytovatelů zdravotní péče k vytvoření rezerv. Rok 2022 pak zaznamenal ještě razantnější zvýšení nákladů. Platby pojišťoven se o náklady související s covidem navýšily, ale po opadnutí vrcholu epidemie už se o ně nesnížily. A právě to zástupci SZP kritizují. Zdravotnictví si toto nemůže příjmově dovolit a pro rok 2023 je podle nich nutné růst zpomalit na zvladatelných pět až šest procent.

 

Otázka zůstatků

Vysoké náklady, zejména v podobě energií, straší nejen zdravotní pojišťovny, ale i nemocnice a výrobce léčiv nebo zdravotnických prostředků. Kvůli inflaci žádají odbory navýšení tarifních platů zdravotníků o 15 %. Ovšem inflace je pouze jeden z mnoha faktorů, kterým se řídí plány pojišťoven na to, jaké náklady zvolí pro rok příští. Hlavní je podle představitelů SZP tzv. střednědobá ufinancovatelnost celého systému. Je tedy třeba vybalancovat vše tak, aby vývoj zůstatků ve fondech zdravotních pojišťoven byl smysluplný.

 

(nov)

 

Zdroj: Svaz pojišťoven: Další růst nákladů zdravotnictví může ovlivnit schopnost platit. ČTK. 11. 10. 2022. Dostupné na https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/10/svaz-pojistoven-dalsi-rust-nakladu-zdravotnictvi-muze-ovlivnit-schopnost-platit/.

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 30.01.2023

Ovlivňuje obstrukční plicní onemocnění průběh covidu-19?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři