;

Novinky

Světový den boje proti nádorům mozku – 8. června 2020

8. 6. 2020 | Aktuality Genetika Neurologie Onkologie

Narůstající počet nádorů mozku je důvodem k připomínání těchto onemocnění, možnosti prevence i aktivity na poli diagnostiky a terapie.

Význam světového dne

Světový den nádorů mozku připadá na 8. června a jeho význam je nasnadě – počet případů nádorových onemocnění mozku a míchy totiž průběžně narůstá. Nádory mozku jsou příčinou více úmrtí u dětí a dospělých mladších 40 let než jiná onkologická onemocnění.Světový den je příležitostí šířit povědomí o prevenci a prezentovat nejnovější postupy v diagnostice i léčbě, například v radiochirurgii. Na poli neuroonkologického výzkumu se vyzdvihuje téma genetiky mozkových nádorů a v rámci chirurgických postupů například vztah magnetické rezonance k operaci a účinnosti fluorescenčních technik.

Edukace na mnoha frontách

Veřejnost má při tomto světovém dni možnost dozvědět se mimo jiné o hlavních příznacích nádorových onemocnění mozku, mezi které patří zhoršené vidění, poruchy řeči, jednostranná ztráta sluchu či změny chování.Aktivitám a edukaci souvisejícím s tématem tohoto světového dne je věnován prostor na akademické půdě, odborných pracovištích i na sociálních sítích. Věnují se mu také neziskové organizace, které organizují webináře a nabízejí různé formy online vzdělávání či poradenství pro rodiny onkologických pacientů.

(pak)

Zdroje:Lékaři a vědci si připomínají Světový den nádorů mozku. Tisková zpráva 1. LF UK, 28. května 2019. Dostupné na https://www.lf1.cuni.cz/lekari-a-vedci-si-pripominaji-svetovy-den-nadoru-mozku.Brain Tumour Foundation of Canada. Dostupné na https://www.braintumour.ca/get-involved/raising-awareness/world-awareness-day/.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Sobota 11.07.2020

Vzácná komplikace cílené léčby ložiskové psoriázy: určíte správně diagnózu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři