;

Novinky

Světový den diabetu – tradičně 14. listopadu, tentokrát ale bez doprovodných akcí

13. 11. 2020 | Aktuality Diabetologie Nefrologie Neurologie Oftalmologie Praktické lékařství pro dospělé

14.11. patří k těm nejvýznamnějším datům upozorňujícím na konkrétní diagnózu. Konkrétní podoba dne je sice kvůli opatřením spojeným s onemocněním covid-19 letos jiná, poselství ale zůstává stejné – upozornit na závažnost diabetu a význam prevence a podpořit zdravý životní styl.

Téměř milion pacientů v ČR

Diabetem trpí v České republice téměř desetina populace a počet diabetiků neustále roste. Jelikož k hlavním příčinám rozvoje DM 2. typu patří nezdravý životní styl, obezita a nedostatek pohybu, je potřeba pacienty na tuto skutečnost trvale upozorňovat. Až 80 % případů DM 2. typu je preventabilních, a proto by lékaři a další zdravotníci měli vyzdvihovat význam prevence a kromě podpory zdravého životního stylu apelovat také na smysl preventivních prohlídek. Svou roli v edukaci pacientů hrají i zdravotní sestry, jimž je letošní Světový den diabetu na mezinárodní úrovni věnován.

Absence osvětových akcí nahrává významu preventivních prohlídek

Při světovém dni se běžně konají různé osvětové akce spojené například s kontrolou glykemie, tyto formy edukace laické veřejnosti o diagnóze DM ovšem nejsou letos kvůli restriktivním opatřením možné. Odborníci by se tak měli zaměřit na jiné formy edukace veřejnosti – například v online prostředí. Řada pacientů s diabetem svoji diagnózu nezná, a pokud si nebudou vědomi rizika tohoto onemocnění, mimo jiné s ohledem na možné poškození očí, ledvin či nervů, jejich počet se nebude snižovat. Alternativní způsoby osvěty i pravidelné preventivní prohlídky proto mají své místo v primární péči i při současných omezeních.

(pak)

Zdroje: Světový den diabetu napomáhá prevenci. Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Dostupné na https://www.kntb.cz/svetovy-den-diabetu-napomaha-prevenci.14. listopad Světový den diabetu 2018. Státní zdravotní ústav. Dostupné na http://www.szu.cz/publikace/14-listopad-svetovy-den-diabetu-2018.World Diabetes Day. International Diabetes Federation. Dostupné na https://worlddiabetesday.org/.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Středa 02.12.2020

Prevence preeklampsie v těhotenství: který lék by mohl nejlépe fungovat?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři