;

Novinky

Terapie deprese a nespavosti u pacientky s rodinnou zátěží

29. 5. 2020 | Aktuality Neurologie Psychiatrie Psychologie

60letá žena byla vyšetřena pro depresivní náladu a nespavost. Jednalo se o pacientku s pozitivní rodinnou anamnézou depresivních poruch (sestra, dcera, vnučka).

Anamnéza

60letá žena byla vyšetřena pro depresivní náladu a nespavost. Jednalo se o pacientku s pozitivní rodinnou anamnézou depresivních poruch (sestra, dcera, vnučka). V osobní anamnéze byla přítomna arteriální hypertenze, v minulosti prodělala apendektomii a gynekologickou operaci, porodila dvě děti. Pacientka pracovala jako kuchařka na 12hodinové směny, žila s manželem, uváděla příležitostné pití alkoholu, nekouřila.

Vyšetření

Hlavním zdravotním problémem pacientky byla špatná nálada a nespavost. Uváděla, že špatně usíná, často se probouzí a budí se brzy ráno. Spí asi 3 hodiny v noci, přes den nespí, unavená není. Posledních asi 9 měsíců pociťovala pálení a štípání v krku, somatické vyšetření ale bylo bez patologického nálezu.

Při vyšetření byla pacientka orientovaná, subdepresivní, úzkostná, bez poruch vnímání, myšlení a chování. Suicidální myšlenky negovala. Popírala také zhoršení tělesného zdraví v poslední době. Na základě vyšetření byla stanovena diagnóza nespavosti s depresivním syndromem.

Léčba

Nasazen byl trazodon podávaný na noc, který byl postupně titrován na dávku 75 mg a po 2 měsících navýšen na 150 mg. Spánek se zlepšil, došlo také k mírnému zlepšení depresivní forie. Pacientka ale trazodon vysadila z důvodu nežádoucích účinků – močových obtíží a inkontinence. Léčba byla tedy změněna na venlafaxin v dávce 150 mg podávaný ráno a quetiapin v dávce 25 mg na noc. Nová léčba byla bez nežádoucích účinků. Pacientka při dalších kontrolách uváděla úpravu spánku a dobrou náladu.

Závěr

U 60leté pacientky s nespavostí provázené depresivním syndromem léčené nejprve trazodonem, který netolerovala, došlo po změně medikace na kombinaci venlafaxinu a quetiapinu ke stabilizaci stavu s úpravou nespavosti i nálady.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Sobota 11.07.2020

Vzácná komplikace cílené léčby ložiskové psoriázy: určíte správně diagnózu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři