;

Novinky

Účinnost a bezpečnost guaifenesinu při léčbě bolesti zad a šíje

27. 9. 2019 | Aktuality Všechny specializace

Studie prezentovaná v periodiku Journal of Pain Research zkoumala účinnost guaifenesinu v léčbě bolesti horní části zad, šíje a svalů v oblasti ramenou.

Úvod

Guaifenesin patří mezi volně prodejná expektorancia, jež kromě podpory vykašlávání vykazují zklidňující účinky a tlumí křeče a napětí kosterního svalstva. Užívá se například při bolestech hlavy souvisejících s psychickým napětím a zvýšeným tonem šíjových svalů.

 

Popis studie

Multicentrické randomizované placebem kontrolované studie se účastnilo 77 osob trpících akutní bolestí a svalovými spasmy v horní části zad a v oblasti šíje a ramenou. Po dobu sledování byli pacienti rozděleni v poměru 2 : 2 : 1 : 1 do čtyř skupin užívajících dvakrát denně 600 mg nebo 1200 mg guaifenesinu, případně stejné dávky placeba. Léčba trvala sedm dní. Cílem studie bylo hodnocení úlevy od bolesti a spasmů pomocí škály NRS (Numerical Rating Scale). Pacienti, jejichž průměrný věk byl 45,9 roku a v 55,1 % se jednalo o muže, hodnotili svůj stav dvakrát denně po celou dobu léčby.

 

Výsledky léčby

Užívání guaifenesinu v dávce 1200 mg dvakrát denně přinášelo pacientům o 25 % větší úlevu od svalových spasmů než placebo. V porovnání s guaifenesinem v dávce 600 mg se obtíže snížily o 16 %. Při srovnání léčby pomocí 600 mg guaifenesinu a 600 mg placeba nebyly pozorovány významné rozdíly ve prospěch guaifenesinu.
Při hodnocení vlivu léčby na další symptomy, jako jsou bolest, tenze a dyskomfort, vykazoval nejlepší výsledky guaifenesin v dávce 1200 mg dvakrát denně, a předčil tak nižší dávky guaifenesinu i placebo. Pacienti užívající 1200 mg guaifenesinu uváděli o 52 % menší bolest a o 28 % méně tenze než osoby užívající 1200 mg placeba. Ve srovnání s poloviční dávkou guaifenesinu byla bolest menší o 31 %, tenze o 13 % a dyskomfort o 20 %.

 

Hodnocení nežádoucích účinků

Během sedmidenní terapie a po dobu jednoho týdne po jejím skončení nebyly zaznamenány závažné nežádoucí účinky léčby. Evidováno bylo 21 případů nežádoucích účinků u 17 pacientů, přičemž osm jich bylo zaznamenáno ve skupině užívající 1200 mg guaifenesinu i ve skupině s poloviční dávkou guaifenesinu, čtyři případy spadaly do skupiny s 1200 mg placeba a jeden případ se vyskytl ve skupině užívající 600 mg placeba. Většina nežádoucích účinků byla hodnocena jako mírné a nejčastěji se jednalo o bolest hlavy a somnolenci.

 

Závěr

Výsledky studie naznačují, že guaifenesin v dávce 1200 mg dvakrát denně má potenciál poskytnout úlevu od muskuloskeletální bolesti a spasmů v oblasti šíje a horní části zad. Snášenlivost léčby s ohledem na nežádoucí účinky byla hodnocena jako dobrá.

(pak)

Zdroj:Collaku A., Yue Y., Reed K. Efficacy and safety of guaifenesin for upper back, neck, and shoulder pain: a Phase II proof-of-concept, multicenter, placebo-controlled, repeat-dose, parallel-group study. J Pain Res. 2017 Mar 21; 10: 669–678; doi: 10.2147/JPR.S126296. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5367561/.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 20.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři