;

Novinky

Účinnost léků na neurodegenerativní onemocnění zkoumá umělá inteligence

14. 9. 2022 | E-health Všechny specializace

Přesně předpovídat terapeutické účinky léčiv – to umí nová technologie s názvem in silico FOCUS. Pokud se tento postup osvědčí, mohlo by to mimo jiné vést i k urychlení vývoje nových preparátů na onemocnění, u kterých se dopady léčiv dosud zkoumaly jen obtížně.

Léčba neurodegenerativních onemocnění má často závažné vedlejší účinky. Pacienti trpí například sexuální dysfunkcí nebo blokací tvorby svalové tkáně. Výzkumníkům z Nagojské univerzity v Japonsku se podařilo vyvinout umělou inteligenci pro analýzu snímků buněk, která k předvídání terapeutického účinku léků využívá strojové učení. Tato technologie může pomoci při objevování léčebných látek pro neurodegenerativní poruchy, jako je například Kennedyho choroba.

Srovnávání obrázků

Technologie spadající do kategorie umělé inteligence in silico FOCUS analyzuje tvar buněk modelových neuronů. Poté vyhodnocuje, zda reagují na léky. Vědci umělou inteligenci testovali na modelu buněk léčených v rámci Kennedyho choroby. Jde o neurodegenerativní poruchu, která vede k odumírání motorických neuronů. Technologie in silico FOCUS zkonstruovala robustní klasifikační model, který měl 100% přesnost při identifikaci stavu obnovy modelových buněk.

 

Anomálie napoví

Odborníci stále hledají nové, pro pacienty méně škodlivé léčebné postupy. Překážkou je jim však často nedostatek účinných screeningových technologií, které by umožnily rozpoznat, zda je lék vůbec účinný. Jedním z nadějných směrů je „koncept diskriminace anomálií“. To znamená, že neurony, které reagují na léčbu, mají nepatrné tvarové rozdíly ve srovnání s těmi, které na ni nereagují. Tyto jemné rozdíly je však obtížné rozeznat pouhým okem. Počítačové technologie jsou zase, co se analýzy týká, moc pomalé. Právě proto tým odborníků z Nagojské univerzity vyvinul in silico FOCUS.

 

Stačí několik minut

Podle autorů nová technologie umožňuje vysoce citlivé a stabilní hodnocení účinků terapeutických látek prostřednictvím analýzy změn tvaru nemocných modelových buněk oproti zdravým buňkám, které nelze za normálních okolností rozlišit. Jedná se o mimořádně účinnou screeningovou technologii, která dokáže předpovědět účinnost léků pouhým pořízením snímků. Tím se doba potřebná k analýze a vyhodnocení účinnosti léků zkracuje z několika hodin na pouhých pár minut.

 

(nov)

Zdroj: AI Analyses Neuron Changes to Detect whether Drugs are Effective for Neurodegenerative Disease Patients. Digital Health News. 22. 7. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/research/6749-ai-analyses-neuron-changes-to-detect-whether-drugs-are-effective-for-neurodegenerative-disease-patients.Originální studie: Imai, Y., Iida, M., Kanie, K. et al. Label-free morphological sub-population cytometry for sensitive phenotypic screening of heterogenous neural disease model cells. Sci Rep 12, 9296 (2022). Dostupné na https://doi.org/10.1038/s41598-022-12250-0.

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Přečíst článek
Kožní a alergické reakce na vakcíny proti onemocnění covid-19: covidová ruka, „celulitida“ i anafylaktický šok

23. 9. 2022

Vakcinace je i v současné době stále zbraní číslo jedna proti celosvětové infekci vyvolané virem SARS-CoV-2. Přináší s sebou nicméně i nežádoucí účinky, od kožních projevů, které rychle odezní, až po ty nejzávažnější.

Přečíst článek
Doplňková léčba omalizumabem může zlepšit efekt alergenové imunoterapie

23. 9. 2022

V časopise Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology byl publikován přehledový článek zabývající se přínosy omalizumabu coby doplňkové léčby k alergenové imunoterapii.

Přečíst článek
Léčba (ne)závažných plicních změn při infekci covid-19 u dětí: jak přesně vypadá?

23. 9. 2022

Virové respirační infekce mají většinou závažnější průběh u dětí, SARS-CoV-2 se však tomuto pravidlu vymyká. Počty nakažených jsou stejné mezi dětmi i dospělými, průběh u dětí je však většinou asymptomatický a u dospělých naopak často až velmi závažný.

Přečíst článek
Plicní fibróza po prodělání covidu-19: hrozí až polovině nemocných

23. 9. 2022

I přesto, že plicní fibróza patří mezi časté následky infekce virem SARS-CoV-2, k její prevalenci, rizikovým faktorům či vlivu komorbidit nebyl až dosud k dispozici dostatek ucelených dat. To se nyní změnilo díky metaanalýze publikované v periodiku Annals of Medicine and Surgery.

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 02.10.2022

Vyznáte se v trendech operační léčby kolorektálního karcinomu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři