;

Novinky

Umělá inteligence může při diagnostice infekce covid-19 nahradit krevní testy

14. 9. 2020 | E-health Všechny specializace

Vědci vyvinuli nový systém umělé inteligence, který je schopen predikovat onemocnění covid-19 na základě klinických příznaků. Výsledky úvodní fáze výzkumu přinesl odborný časopis Nature Medicine.

Žádné odběry, stačí apka

Do výzkumného projektu týmu vědců z King’s College London, Massachusetts General Hospital a společnosti ZOE Global Limited se prostřednictvím mobilní aplikace COVID Symptom Study zapojily více než tři miliony lidí. Uživatelé do této aplikace denně zaznamenávají data o svém zdravotním stavu a přítomnosti některého ze symptomů, jako jsou perzistentní kašel, horečka, únava a ztráta chuti nebo čichu. Model umělé inteligence pak porovnáním klinických příznaků s daty uživatelů a výsledky standardních laboratorních testů dokáže předpovědět onemocnění covid-19 i u osob, které nepodstoupí vyšetření krve.

Vědci analyzovali data dvou a půl milionu uživatelů z Velké Británie a USA, kteří svůj zdravotní stav v aplikaci pravidelně aktualizovali. Zhruba třetina z nich udávala symptomy asociované s onemocněním covid-19. Celkem 18 374 uživatelů bylo na virus SARS-CoV-2 testováno, z toho 7 178 s pozitivním výsledkem.

Čtyři symptomy jsou spolehlivým indikátorem

Model umělé inteligence pomohl vědcům s vysokou přesností identifikovat symptomy, které se u pozitivně testovaných jedinců objevují nejčastěji. Zjistili, že se jedná o mnohem širší spektrum symptomů než u běžného nachlazení a chřipky. Zvlášť pozoruhodné bylo zejména zjištění, že u dvou třetin pozitivně testovaných se vyskytovala ztráta chuti nebo čichu. Podle vědců se tím potvrzují předchozí domněnky o tom, že mezi ztrátou čichu a onemocněním covid-19 existuje silná asociace. Profesor Tim Spector z King’s College London se domnívá, že ztráta čichu nebo chuti je dokonce jeden z nejcharakterističtějších příznaků infekce covid-19.

Matematický model, který vědci v rámci výzkumu vytvořili, předpovídá pozitivitu na covid-19 s více než 80% přesností. Stačí k tomu pouze údaje o věku, pohlaví a přítomnosti některého ze čtyř symptomů nemoci: ztráty chuti nebo čichu, perzistujícího kašle, únavy a ztráty apetitu. Pomocí tohoto modelu bylo predikováno, že ve skupině více než osmi set tisíc uživatelů, kteří na sobě pozorovali příznaky asociované s onemocněním covid-19, byla pravděpodobně virem SARS-CoV-2 nakažena pouze méně než jedna pětina.

Vědci vidí největší přínos této metody, kombinující využití modelu umělé inteligence s mobilní aplikací, v efektivnějším vyhledávání nakažených osob v komunitním prostředí, a to zejména v oblastech, kde je možnost testování krevních vzorků omezená. Validitu této metody by měly ještě potvrdit další dvě připravované klinické studie.

(svat)

Zdroj: Menni C., Valdes A. M., Freidin M. B. et al. Real-time tracking of self-reported symptoms to predict potential COVID-19. Nat Med 26, 1037–1040 (2020). Dostupné na https://doi.org/10.1038/s41591-020-0916-2.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 23.04.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři