;

Novinky

Umělá inteligence zpřesní diagnostiku srdečních onemocnění

5. 5. 2022 | E-health Všechny specializace

Odlišit srdeční amyloidózu od hypertrofické kardiomyopatie je vzhledem k jejich odlišné prognóze i způsobu léčby naprosto zásadní. Vědci ze Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umělé inteligence, který kardiologům diagnostiku těchto dvou onemocnění velmi usnadní.

Podobné symptomy, rozdílná léčba

Srdeční amyloidóza je porucha způsobená nadměrným ukládáním proteinové substance, tzv. amyloidu, do srdeční tkáně. Projevy jsou různorodé, od počátečního asymptomatického průběhu až k manifestaci srdečního selhávání. Klinický obraz může často připomínat hypertrofickou kardiomyopatii. Toto onemocnění je charakterizované ztluštěním a ztuhnutím srdečního svalu, vedoucím ke ztíženému plnění srdce, což může mít za následek poškození srdečních chlopní nebo poruchy srdečního rytmu. Srdeční amyloidóza má výrazně horší prognózu než kardiomyopatie, a zahájení včasné léčby je tak pro další vývoj a zlepšení kvality života rozhodující.

AI rozpozná nemoc z ultrazvuku

Nálezy na echokardiografii, základní vyšetřovací metodě v kardiologii, jsou u těchto dvou onemocnění mnohdy navzájem podobné. „Přesně identifikovat tyto dva stavy je náročné i pro zkušené kardiology a určit správnou diagnózu často trvá roky až desetiletí,“ říká kardiolog David Ouyang, hlavní autor výzkumu. „Náš algoritmus umělé inteligence dokáže určit vzorce onemocnění, které nelze vidět pouhým okem, a na základě těchto vzorců stanovit správnou diagnózu,“ vysvětluje.

Tento dvoukrokový algoritmus byl použit u více než 34 000 ultrazvukových vyšetření srdce. Dokázal identifikovat specifické rysy onemocnění v závislosti na tloušťce srdečních stěn a velikosti srdečních komor. Vysoce rizikové pacienty s podezřením na potenciálně nerozpoznané srdeční onemocnění pak algoritmus určil s větší přesností než zkušený klinický odborník. Algoritmus totiž na ultrazvukových záběrech zachycuje velmi jemné podněty, které rozlišují závažné stavy od benigních onemocnění.

Bez komplexních diagnostických metod je pro kardiology náročné odlišit změny tvaru a velikosti srdce v důsledku normálního procesu stárnutí od patologických změn. Ve velmi časných stadiích onemocnění pak mohou amyloidóza i hypertrofická kardiomyopatie napodobovat vzhled zdravého srdce, které jen mění vzhled a strukturu v důsledku přirozeného stárnutí. Tento algoritmus odlišuje nejen normální změny od abnormálních, ale detekuje také život ohrožující stavy, které se zatím klinicky neprojevily.

Vědci doufají, že nová technologie bude užitečná zvláště v raných fázích onemocnění, kdy je nasazení adekvátní terapie nejvíce efektivní. Včasná diagnostika navíc zamezí nejrůznějším komplikacím včetně srdečního selhání nebo náhlé smrti.

 

Důkazy přinesou klinické studie

Vědci plánují zahájit ve Smidt Heart Institute klinické studie pro pacienty, u kterých algoritmus identifikoval nález suspektní srdeční amyloidózy. Studie na pacientech, které algoritmus označil jako potenciálně nemocné hypertrofickou kardiomyopatií, již byla spuštěna.

(svat)

Zdroj: New AI Tool Detects Often Overlooked Heart Diseases. 23. 1. 2022. Digitalhealthnews. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6639:new-ai-tool-detects-often-overlooked-heart-diseases&catid=164:research. 

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 25.06.2022

Znáte nová doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního infarktu myokardu?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři