;

Novinky

Úspěšná terapie staršího pacienta s LUTS

19. 7. 2023 | Kazuistiky Urologie

Kazuistika popisuje úspěšnou léčbu staršího pacienta s obstrukčními a iritačními symptomy postihujícími dolní cesty močové (LUTS – lower urinary tract symptoms).

Osobní anamnéza

Pacientem je 73letý muž, který užívá medikaci na hypertenzní nemoc a hyperlipoproteinemii. Dále je sledován pro hyperurikemii a počínající diabetes mellitus. Nekouří a alkohol užívá příležitostně. Rodinná anamnéza je s ohledem na urologická onemocnění bezvýznamná. Pacient je v důchodu a žije s manželkou.

 

Nynější onemocnění

LUTS – iritační a obstrukční symptomy.

 

Rizikové faktory

U pacienta nebyly zjištěny žádné rizikové faktory.

 

Objektivní vyšetření

Pacient je celkově orientován, bez dušnosti a cyanózy, dýchání je čisté, sklípkové. Akce srdeční pravidelná. Břicho je měkké a nebolestivé, bez rezistence.

Rentgenové vyšetření břicha bylo bez patologického nálezu, ultrazvuk břicha prokázal ledviny přiměřené velikosti a struktury. Litiáza nebyla patrná a horní močové cesty byly bez dilatace. Prostata byla subvezikálně zvětšená, cca 48 × 45 × 45 mm. Hodnota PSA byla 2,125 ng/l, další laboratorní výsledky: urea 5,6 mmol/l, kreatinin 88 µmol/l, kyselina močová 359 µmol/l.

Výsledky uroflowmetrie byly následující: V = 425 ml, Q = 9,5/4,5, FT = 46 s. Bylo dosaženo nižšího Qmax a poté prodlouženého intervalu domočení s výtokovou obstrukcí dolních močových cest (BOO).

 

Diagnóza

Hyperplazie prostaty s obstrukčními a iritačními symptomy.

 

Průběh terapie

U pacienta byla zahájena léčba přípravkem s obsahem solifenacinu/tamsulosinu (Urizia) 6 mg/0,4 mg v dávce jednou denně. Nástup účinku byl dobrý a pacient takto nastavenou medikaci snášel bez obtíží. Interval kontrol bude dále stanoven dle dalšího vývoje stavu pacienta.

 

Závěr

Celkové hodnocení účinnosti přípravku Urizia v léčbě LUTS činí 90 bodů ze 100. Compliance pacienta je hodnocena 80 body.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Čtvrtek 05.10.2023

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři