;

Novinky

Vzniká nový studijní obor – absolventi budou hlídat finance ve zdravotnictví

30. 11. 2022 | Daně Všechny specializace

Již za tři roky by mohl být na Masarykově univerzitě akreditován a následně otevřen obor s názvem ekonomie zdravotnictví. Jde o moderní, nedávno založený směr, který by českému zdravotnictví mohl skrze své absolventy jen prospět.

Odborníků na fungování zdravotnictví se schopností smysluplně a efektivně plánovat a usměrňovat tok financí v této oblasti je u nás stále nedostatek. A expertů orientujících se i ve světových trendech je ještě méně. Přitom pro správné fungování celého systému zdravotnictví je mimo jiné nutné vědět, do čeho prioritně investovat, jaké jsou náklady na různé zákroky a zda jsou případné benefity dostatečné. Nejen proto je vybudování zmiňovaného oboru tolik důležité, tvrdí specialista na ekonomii zdravotnictví z University of Southern California Jakub Hlávka. Je jedním ze spolupracovníků expertní skupiny, která nový magisterský program Applied Health Economics vytváří.

Kvalifikace na světové úrovni

Obor ekonomie zdravotnictví, který má i v USA tradici jen několika desítek let, připravuje Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Měl by se věnovat klinické a společenské hodnotě investic ve zdravotnictví. Konkrétně tomu, jak s omezenými finančními a lidskými zdroji hospodařit tak, aby to bylo únosné jak pro společnost, tak pro ekonomiku. Tito odborníci by také měli pomoci nastavit úhrady tak, aby motivovaly ke zvyšování kvality a lepší koordinaci péče. Důležitá je i rozumná investice do moderních technologií, jako například sdílení dokumentů a lepší časové plánování.

Výuka, která by měla začít v roce 2025, se plánuje pouze v angličtině a se zapojením předních světových odborníků. 

 

(nov)

 

Zdroj: Jak léčit, co koupit. Univerzita nabídne nový obor zdravotnický ekonom. iDNES.cz. 3. 11. 2022. Dostupné na

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/ekonom-zdravotnictvi-novy-obor-masarykova-univerzita-studium.A221101_690185_brno-zpravy_azu.

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 30.01.2023

Ovlivňuje obstrukční plicní onemocnění průběh covidu-19?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři