;

Novinky

Webový nástroj webSalvador pomůže v boji proti rezistentním bakteriím

15. 9. 2021 | E-health Všechny specializace

Vědci z Texas A&M School of Public Health využili Luriův–Delbrückův experiment k vývoji inovativní technologie, která může posunout výzkum bakteriálních mutací a stát se novou zbraní proti antibiotické rezistenci.

Experiment provedený Maxem Delbrückem a Salvadorem Luriou už v roce 1943 prokázal, že v bakteriích vznikají genetické mutace samovolně i za nepřítomnosti vnějších podnětů a že mutace vzniklé v bakteriích podléhají principu Darwinovy teorie přírodní selekce. V současnosti je Luriův–Delbrückův experiment široce využíván v laboratořích ke stanovení mutační rychlosti u bakterií. 

Nástroje existují, přístupy k nim nikoli

K vytvoření spolehlivého odhadu mutační rychlosti se vědci neobejdou bez sofistikovaných počítačových algoritmů schopných zpracovávat velká množství dat. Odborníci mají v současnosti k dispozici několik efektivních softwarů umožňujících vkládání dat a jejich analýzu. Mnoho nejnovějších algoritmů pro velmi přesné určení mutační rychlosti ovšem nemohou používat, protože jim chybí webové nástroje umožňující k nim přístup.

WebSalvador v roli prodloužené ruky vědců

Profesor Čchi Čeng, Ph.D, proto nedávno vyvinul nový webový nástroj webSalvador, který nabízí mnoho žádaných funkcí včetně přesnějších metod pro určení intervalu spolehlivosti a metod porovnávajících rychlosti mutací. Uživatelé zcela jistě ocení komfortní uživatelské rozhraní a to, že jim odpadne nutnost rozumět programování a softwarovému jazyku. „Naučit se softwarové jazyky je pro většinu biologů složité a časově náročné. WebSalvador jim zjednoduší vkládání dat i zobrazení výsledků,“ vyzdvihuje profesor Čeng hlavní přednost nového nástroje.

WebSalvador tak může přispět k intenzivnějšímu využití Luriova–Delbrückova experimentu, podpořit vědce v jejich úsilí porozumět lépe procesu mutací v bakteriích a najít řešení narůstající rezistence na antibiotika.

(svat)

Zdroje:

1.      New Web Tool Fights Antibacterial Resistance. Digitalhealthnews.eu. 15. 6. 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6457:new-web-tool-fights-antibacterial-resistance&catid=164:research.

2.      Zheng Q. webSalvador: a Web Tool for the Luria-Delbrük Experiment. Microbiol Resour Announc. 2021 May 20; 10 (20): e00314-21. doi: 10.1128/MRA.00314-21. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34016679/. 

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 05.12.2021

Mýty o covidu-19 a „černé plísni“. Víte, jakým způsobem se skutečně přenáší?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři