;

Novinky

Bezpečnost a účinnost léčby deprese v seniorském věku

26.01.2024 | Kazuistiky Psychiatrie Psychologie

Kazuistika popisuje pacienta s generalizovaným, kastračně rezistentním karcinomem prostaty s metastázami v kostech, který trpí neuropatickými bolestmi.

Zavedení kombinace leuprorelinu a tapentadolu vedlo k potlačení růstu nádoru, zlepšilo kontrolu bolesti a mělo celkově pozitivní dopad na průběh onemocnění.

 

Anamnéza:

Pacientce je 74 let, žije v bytě s manželem, který trpí demencí. Má základní vzdělání a pracovala jako kreslička v projektové kanceláři. Nepije alkohol ani nekouří. Má celiakii, léčí se s arteriální hypertenzí a s dyslipidemií.

 

Vstupní vyšetření, diagnóza:

Pacientka je plně orientovaná, navazuje kontakt, odpovídá přiléhavě, řečí přiměřeného tempa. Poruchy vnímání nejsou patrné, je však zřejmá nízká frustrační tolerance. Pacientka vykazuje labilní emotivitu, depresivní forii a anxietu s pohotovostí k úzkostné reaktivitě. Udává potíže se spánkem.

 

Aktuální terapie:

Byla zahájena terapie duloxetinem. Léčba probíhá bez nežádoucích účinků s uspokojivým efektem a je dobře snášena.

 

Zhodnocení terapie:

Ačkoliv je terapie depresivní poruchy v seniorském věku obtížnější v porovnání s mladšími pacienty, a to hlavně s ohledem na četné komorbidity a polyfarmakoterapii starších pacientů, je duloxetin u seniorů velmi dobře snášen a vyniká svou účinností a bezpečnostním profilem. Nezvyšuje QTc ani jiné kardiální parametry, a jeho užívání tak není spojeno s kardiovaskulární zátěží.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 16.07.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři