;

Novinky

Léčba hyperaktivního močového měchýře u pacienta s benigní hyperplazií prostaty a tumorem močového měchýře

26.01.2024 | Kazuistiky Urologie

Kazuistika popisuje pacienta, u něhož následkem opakovaných instrumentálních výkonů na močovém měchýři pro karcinom močového měchýře došlo ke zhoršení dysurických potíží. Terapie kombinovaným preparátem s obsahem solifenacinu a tamsulosinu přinesla pacientovi výraznou úlevu.

Anamnéza:

Pacient (63 let) je povoláním úředník, nyní je v důchodu a žije s rodinou. V roce 1997 prodělal apendektomii a v roce 2014 operaci tříselné kýly. V roce 2016 pacient absolvoval transuretrální resekci tumoru močového měchýře a následně do roku 2020 byly prováděny opakované elektrokoagulace drobných recidiv. Pacient je trvale medikován pro hypertenzi, hypercholesterolemii, hyperaktivní močový měchýř (OAB) a benigní hyperplazii prostaty.

Vstupní vyšetření, diagnóza:

Pacient je diagnostikován se syndromem dolních močových cest při hyperplazii prostaty (IPSS 18) a projevy OAB (OABSS 20). Opakované endoskopické výkony pro karcinom močového měchýře zhoršily dysurické potíže. Kapacita močového měchýře je snížená s mikcemi do 160 ml. Pacient trpí výraznými urgencemi na močení i desetkrát za den, často s nekontrolovatelným spontánním únikem moči, pokud nenalézá toaletu v blízkosti. Močový měchýř je nehmatný a nebolestivý, třísla volná, varlata nebolestivá. Objektivním vyšetřením bylo pozorováno vyklenutí prostaty minimálně 6 cm v příčném průměru. Bylo provedeno urodynamické vyšetření s průkazem dyssynergie. Sonografií ledvin byly zjištěny bilaterální cysty do 2 cm v průměru, bez městnání a konkrementů, močový měchýř s naznačenou hypertrofickou trabekulisací a bylo potvrzeno vyklenutí prostaty do močového měchýře. Bylo stanoveno reziduum po mikci – 5 ml. Hodnota PSA byla 2,1.

 

Předchozí terapie:

Pacient byl zpočátku léčen tamsulosinem. Po zhoršení dysurických potíží bylo přidáno trospium. Pacient však začal trpět zácpou, suchostí v ústech a došlo ke zvýšení objemu reziduální moči.

 

Aktuální terapie:

Pro nežádoucí účinky trospia byl pacient převeden na kombinovaný preparát s obsahem solifenacinu a tamsulosinu. Po nasazení tohoto preparátu se pacientův stav výrazně zlepšil a došlo ke snížení počtu denních mikcí na pět. Pacient již nepociťoval tak výraznou urgenci a spontánní úniky moči byly eliminovány. Došlo také ke zvýšení kapacity měchýře na 250 ml, přičemž objem rezidua byl stále minimální.

 

Zhodnocení terapie:

Volbou vhodného preparátu po neúspěšné léčbě přípravkem první volby pro OAB bylo dosaženo výrazného zlepšení stavu pacienta. Skóre OABSS a IPSS výrazně poklesla a zároveň došlo k vymizení nekontrolovatelných úniků moči a k prodloužení intervalu mezi mikcemi. Celková účinnost kombinovaného přípravku s obsahem solifenacinu a tamsulosinu byla hodnocena 90 body ze 100.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 16.07.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři