;

Novinky

Revoluce v aplikaci očkování a léků aneb jde to i bez jehel

07.06.2024 | Aktuality Všechny specializace

V současné době se do České republiky dostává revoluční bezjehlový systém aplikace léků a očkování. Komfortní a bezpečný nástroj přinese obrovskou úlevu zejména dětem, ale také pacientům se strachem z jehel, tzv. trypanofobií.

Zároveň znamená také větší bezpečnost pro zdravotnický personál.


Bezjehlový systém NFIS (Needle Free Injection System) funguje na principu vysokotlakého, pružinou poháněného pístu z nerezové oceli, který léčivo dávkuje rovnoměrně, způsobem podobným spreji. Je určen pro intramuskulární nebo subkutánní injekce a lze jím podat 0,1–0,5 ml léčiva či vakcíny.

Vzhledem ke své jednoduché údržbě a bezpečné aplikaci je určen nejen k použití v lékařských ordinacích, ale aplikaci zvládne po krátkém zaškolení i sám pacient nebo ošetřující laik. NFIS je určen pro dětskou a dospělou populaci. Podání léku touto cestou je rychlé, přesné, minimálně bolestivé.

 

Nepříjemné pocity spojené s jehlami či injekcemi trápí kolem 20% lidí, z toho cca 10% trpí jasně definovanou trypanofobií. Kvůli tomu tito lidé odmítají nebo zanedbávají lékařskou péči, některé studie uvádějí, že až 16% dospělých se kvůli strachu z jehel vyhýbá očkování.

 

Tento stav by se díky bezjehlovým aplikátorům mohl změnit. Bezjehlové aplikátory jsou dnes již běžně rozšířené po celém světě. S výhodou je využívají lékaři v Maďarsku, severských zemích, v Indii, USA, Austrálii. Lze je využít nejen k aplikaci očkování, ale také například inzulinu u pacientů s cukrovkou, k aplikaci růstového hormonu, k umělému oplodnění, při léčbě bolesti. Aplikátor využívají i stomatologové k lokální anestezii, a výjimkou dokonce není ani jeho využití ve veterinárních ordinacích.

 

Zdroj: https://www.bezjehel.cz/

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 16.07.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři